45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Choroba wrzodowa

Choroba wrzodowa to zwyrodnienie odcinków przewodu pokarmowego takiego jak dwunastnica i żołądek. Zmiany powstałe w dwunastnicy przeważnie dotykają męskiej części populacji, za to wrzody żołądka są tak samo popularne u obu płci.

Wrzodem trawiennym nazywa się ranę, miejscowy ubytek nabłonka pokrywającego jamę żołądka/dwunastnicy. Ubytek taki jest bardzo bolesny.

Rana podatna jest na działanie kwasów trawiennych oraz styczność z innymi substancjami znajdującymi się w przewodzie pokarmowym. Utrudnia to gojenie się takiego zwyrodnienia. Wrzody powstają na skutek:

Zakażenia bakterią (Helicobacter pylori):
Bakteria ta jest odpowiedzialna za 92% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy i 70% przypadków wrzodów żołądka. Szacuje się, że około 90% dorosłych i 30% polskich dzieci jest już zarażona tą bakterią! W momencie uaktywnienia bakterie powodują zapalenie ścian żołądka, w wyniku którego środowisko kwasowe zmienia się, i sprzyja powstawaniu zmian nabłonka.

Uwarunkowania genetyczne:
Podatność na chorobę wrzodową jest powiązane z ilością i gęstością komórek wyścielających ściany żołądka. Jest to w dużej mierze cecha dziedziczna. Poza tym większą odpornością na chorobę cechują się ludzie z grupą krwi 0.

Palenie papierosów:
Dym papierosowy oraz szkodliwe substancje zawarte w dymie dają się we znaki osobom podatnym na choroby układu trawiennego. Pomijając palenie jako czynnik wspomagający występowanie wrzodów – papierosy spowalniają też procesy gojenia. U palaczy znacznie wyższy jest też współczynnik nawrotów choroby.

Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych:
Mają znaczny wpływ na stan żołądka. Dłuższe stosowanie leków opartych na piroksykamie, indometacynie, ketoprofenie – może skutkować powstawaniem wrzodów trawiennych. Relatywnie najbezpieczniejsze z leków przeciwzapalnych są te, których działanie zapewnia obecność ibuprofenu i nabumetonu.

Inne czynniki to: przyczyny idiopatyczne, choroba Leśniowskiego-Crohna, nadczynność przytarczyc, zespół rakowiaka, zwężenie dwunastnicy, radioterapia, napromienianie...

Diagnostyka, leczenie, powikłania:

Zdiagnozowanie tej choroby jest problematycze. Jeżeli zachodzi u nas podejrzenie choroby wrzodowej, to przeważnie zleca się endoskopowe badanie, potoczne zwane gastroskopią. Polega ono na wprowadzeniu endoskopu do górnej części przewodu pokarmowego.

Dzięki temu powstaje możliwość podglądu zmian nabłonka- najczęściej (kiedy w powstawaniu wrzodów wyklucza się udział bakterii Helicobacter pylori) pobiera się też wycinek pozwalający na badanie histopatologiczne. Obecność bakterii można sprawdzić na wiele innych (mniej inwazyjnych) sposobów np.: testy serologiczne na obecność przeciwciał lub test oddechowy.

Leczenie jest wielo obszarowe. Przede wszystkim osoba chora powinna zrezygnować z palenia tytoniu. Leczenie farmakologiczne musi wspomagać też odpowiednia dieta i dbałość o prawidłowe żywienie. Produkty nasilające przykre objawy to gazowane napoje, kawa, herbata, tłuste i przesadnie doprawione potrawy, cebula...

Samoistne leczenie się wrzodów w środowisku żołądka (ew. dwunastnicy) może trwać nawet 15 lat.

W przypadku powikłań takich jak:

  • perforacje wrzodów
  • zwężenie odźwiernika
  • krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego

Może okazać się, że najbardziej efektywnym sposobem leczenia będzie operacja. Dotyczy to zarówno wrzodów powierzchni żołądka, jak i dwunastnicy.

W celu optymalizacji leczenia oraz unikania powikłań należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. Wrzody są uciążliwe i bolesne... nie doprowadźmy do momentu, kiedy zaczynają być realnym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia.


choroby układu pokarmowego choroby układu pokarmowego Choroba wrzodowa opis choroby zwyrodnienie odcinków przewodu pokarmowego wrzód trawienny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach