45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Choroba Weila

Choroba Weila to infekcja zakaźna powodowana przez krętki z rodziny Leptospira. W Polsce jest to najpowszechniejsza odmiana leptospirozy. Nosicielami zarazków zazwyczaj są szczury, chorobę mogą przenosić jednak również myszy, koty, psy i inne zwierzęta.

Leptospirozy to złożona grupa chorób pochodzenia zwierzęcego powodowana przez wspomniane już zarazki- krętki. Wyróżnia się wiele różnych serotypów, które przenoszą choroby o bardzo zbliżonej postaci. Najpopularniejsze leptospirozy to głównie gorączka wodna, polna, błotna i pasterzy świń. Mogą przebiegać zarówno z żółtaczką, jak i bez.

Choroba Weila wywołana jest przez krętek Leptospira icterohaemorrhagica, który przeważnie jest przenoszony w moczu gryzoni. Zarazić się można w trakcie kąpieli w jeziorach lub stawach zanieczyszczonych wydalinami szczurów.

Drobnoustroje chorobotwórcze trafiają do organizmu człowieka poprzez uszkodzoną skórę. Dostają się następnie prosto do krwiobiegu, a potem do innych narządów - w szczególności do wątroby i nerek. Następnie ulegają intensywnemu namnażaniu, po czym z powrotem pojawiają się we krwi i powodują nagłe wystąpienie choroby.

Objawy i przebieg:

Po 8-12 dniach od zakażenia pojawia się wysoka gorączka (39- 40 stopni) oraz pierwsze symptomy uszkodzenia wątroby i nerek. Gorączka przebiega dwuszczytowo i często można zaobserwować silne dreszcze, bóle mięśni całego ciała (szczególnie podudzi) i ból głowy. Uszkodzenie nerek może przejawiać się z kolei skąpomoczem, bezmoczem, a nawet skazą krwotoczną. Kolejnym objawem jest pojawiająca się w 2 lub 3 dniu choroby żółtaczka, która ustępuje po około 3 tygodniach.

Rozpoznanie:

Diagnoza opiera się na stwierdzeniu równoczesnego uszkodzenia nerek i wątroby oraz stałej wysokiej gorączce. Żeby mieć pewność co do diagnozy należy wykonać szereg badań bakteriologicznych i immunologicznych. O zakażeniu świadczy obecność aglutynin przeciwkrętkowych w organizmie (pojawiają się w 2 tygodniu choroby), obecność krętka we krwi (już od pierwszego tygodnia) i w moczu (od drugiego tygodnia) pacjenta.

Leczenie:

Leczenie polega na kilkutygodniowej terapii antybiotykami z grup penicylin, tetracyklin lub cefalosporyn. Najlepsze efekty osiągane są w przypadku przyjęcia odpowiednich leków już w początkowej fazie choroby.


choroby zakaźne Choroba Weila opis choroby postać leptospirozy badania immunologiczne krętki z rodziny Leptospira
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach