45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Choroba uchyłkowa jelit

Choroba uchyłkowa to choroba przewodu pokarmowego. Przeważnie dotyka ona osoby młode. Jest to efektem obecnego stylu życia cechującego się małą aktywnością fizyczną oraz wysokotłuszczową dietą.

Schorzeniu towarzyszą objawy takie jak niewielkie bóle brzucha, zaparcia, biegunki, wzdęcia.

Uchyłkowatość jelita grubego to obecność uchyłków w jelicie. Ok. 65 % osób po 60 roku życia dotkniętych jest tą chorobą i 10 % osób w wieku 40 – 60 lat. Choroba tak samo tyczy się kobiet, jak i mężczyzn. Najczęściej uchyłki występują w esicy i zstępnicy, rzadziej w poprzecznicy sporadycznie w kątnicy i wstępnicy. Nie do końca wiadomo, jakie są jej przyczyny.

Diagnostyka:

Młode kobiety, które przejawiają obecność tej choroby, powinny wykonać test ciążowy. W ciężkich przypadkach przed podaniem antybiotyku wykonuje się posiew krwi i stolca. Gdy przetoka jelitowo – pęcherzowa wydaje się podejrzana, to badamy ogólnie mocz.

W razie podejrzenia innych chorób wykonuje się transaminaz i amylaz. Badaniu poddaje się również: stężenie mocznika i kreatyniny, stężenie elektrolitów, stężenie białka C – reaktywnego, morfologię.

Objawy:

Objawy zależne są od miejsca wystąpienia uchyłków. Przeważnie objawami są: gorączka, wzdęcia, zatrzymania gazów, zaparcia, biegunki, nudności, wymioty.

Objawy wymagające natychmiastowej interwencji to: tworzenie się przetok, tworzenie się ropnia, perforacja jelita, krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Leczenie:

Schorzenie to przeważnie wymaga leczenia szpitalnego, w którego trakcie podaje się dożylnie antybiotykii, tj. ampicylinę z sulbactamem lub imipenem, amokscylinę z kwasem klawulonowym, ciprofloksacyna, metronidazol. Dodatkowo podaje się probiotyki, żeby utrzymać prawidłową florę jelitową.

Dzięki nim zmniejsza się odkładanie stolca w uchyłkach oraz odpowiedź zapalna w jelitach. Możliwe, że choroba uchyłkowa jest skutkiem zapalenia w błonie śluzowej jelita, dlatego stosuje się mesalazynę. W leczeniu stosuje się także rifaksynę, która w znikomym stopniu wchłania się z przewodu pokarmowego i ma szerokie spektrum działania oraz jest dobrze tolerowana.

Profilaktyka:

W przypadku starszych osób wyjątkowo groźne mogą okazać się powikłania tej choroby. Dlatego niezmiernie ważne jest zachowanie odpowiedniej diety.

Chorym z niewielkimi objawami zaleca się przyjmowanie pokarmów z większą zawartością błonnika. Niedobór błonnika prowadzi do wytwarzania niewielkiej ilości stolca. Okrężnica zostaje pobudzona do nadmiernych skurczów, następuje przerost warstwy mięśniowej okrężnej i wzrost ciśnienia panującego wewnątrz jelita.

Wysokie ciśnienie to efekt wypychania na zewnątrz błony śluzowej i w efekcie tworzy to uchyłki. Powinno się także ograniczyć spożywanie tłuszczów i czerwonego mięsa. Trzeba też dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz aktywność fizyczną.

Dieta:

Chorobie uchyłkowej nie muszą towarzyszyć objawy i zapalenia. W przypadku braku objawów ważne jest zastosowanie się do diety wysokoresztkowej, która oparta jest na nierozpuszczalnym błonniku.

Bogate w niego są: migdały, orzechy, śliwki, morele, figi, rodzynki, surowe warzywa i owoce ze skórką i pestkami, nieoczyszczony ryż, grube kasze, otręby pszenne. Aby błonnik spełnił dobrze swoją funkcję, trzeba wypijać odpowiednią ilość płynów, np. soków owocowych, herbat ziołowych i owocowych, przegotowanej wody z miodem, wody mineralnej. Trzeba pamiętać o tym, żeby regularnie oddawać stolec.

W przypadku stanów zapalnych uchyłków powinno się spożywać lekkostrawne pokarmy. Należy ograniczyć ilość surowego błonnika, dlatego zaleca się jedzenie białego pieczywa, drobnych kasz, gotowanych i rozdrobnionych kasz.

Owoce, które zawierają duże ilości pestek, należy spożywać w postaci przecierów i soków. Nie wolno jeść pokarmów, które powodują wzdęcia, np. bób, kapustę, kalafiory, cebulę, gruszki, śliwki. Na zaparcia dobrze jest stosować namoczone i zmiksowane śliwki suszone, buliony i rosoły, soki owocowe, które zawierają fruktozę i sorbitol oraz kefiry i jogurty, które zawierają probiotyki.


choroby układu pokarmowego choroby układu pokarmowego Choroba uchyłkowa jelit opis choroby stężenie białka C Choroba uchyłkowa objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach