40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Choroba Rosai

Choroba Rosai jest rzadkim schorzeniem i posiada łagodny przebieg. Posiada wiele objawów, ale jej przyczyny nie są do końca znane.

Najczęstszą lokalizacją tego typu limfoadenopatii jest szyja, lecz w zaawansowanych stadiach choroby skupiska histiocytów można znaleźć również w skórze, górnych drogach oddechowych i kościach.

Choroba Rosai jest nie tylko rzadka, trudno także określić jej przyczyny i często osoby chore zgłaszają się do specjalisty zbyt późno.

Choroba ta nie jest zaraźliwa. Leczenie natomiast odbywa się za pomocą zabiegów chirurgicznych, przyjmowania odpowiednich środków farmakologicznych, oraz (w cięższych przypadkach) chemioterapii.

Schorzenie to zalicza się do zaburzeń ogólnych, II klasy histiocytoz. Według najnowszych badań przeważnie dotyka ona mężczyzn podchodzenia afrykańskiego. Ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z występowaniem innych chorób o podłożu hepatologicznym i autoimmunologicznym, które w pewnym stopniu wpływają na migrację cytokin akumulujących i aktywujących histiocyty.


układ odpornościowy choroby układu krążenia Choroba Rosai opis choroby zatokowa histiocytoza trombocyty
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach