40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Choroba piąta

Choroba piąta lub tak zwany zespół spoliczkowanego dziecka, ze względu na charakterystyczny czerwony kolor rumienia na policzkach. Jest to choroba wirusowa, bez wcześniejszych objawów i spotykana przeważnie wśród przedszkolaków i niemowlaków.

Wywołuje ją wirus B 19 z rodziny parwowirusów. Sezon największej liczby zachorowań przypada na wiosnę. Wywołuje to epidemię wśród dzieci w wieku szkolnym (od 2-12 lat). Rumień zakaźny jest też nazywany chorobą piątą, gdyż jest to piąta z sześciu wysypek dotykających dzieci.

Objawy:
Charakterystyczne są wysypka, która ma kształt motyla - czerwonosiny rumień na policzkach oraz biały obszar wokół ust. Następnie, szybko, bo po jednym dniu (czasami do czterech dni), wysypka może zająć ramiona, tułów, nogi i ręce, pośladki, dłonie i podeszwy stóp. Są to rumienie o wyglądzie koronki lub siateczki - czyli plamki blednące w środkowej części, mające charakter jakby obrączek. W trakcie choroby nie występuje gorączka lub jest ona mała. Nie przekracza temperatury 38 stopni. Wysypka jest swędząca i zwykle ustępuje po 7 dniach, nie łuszcząc się i nie zostawiając blizn. W ciągu kilku tygodni mogą pojawiać się nawroty choroby, spowodowane stresem, płaczem, większym wysiłkiem fizycznym, opalaniem się, kąpielą, zmianami temperatury, potarciem skóry lub przy żywych emocjach. Rumień zakaźny nie wymaga w zasadzie leczenia, ale można podawać leki pomagające załagodzić świąd skóry.

Okres wylęgania się choroby wynosi mniej więcej 14 dni. Choroba w małym stopniu jest zakaźna, ale można nią zarażać nawet 7 dni przed pojawieniem się wysypki oraz w pierwszych dniach choroby, dlatego konieczna jest izolacja chorego. Przebycie choroby zapewnia odporność na resztę życia, natomiast nie ma szczepionki chroniącej przed zakażeniem parwowirusem B19.


choroby zakaźne Choroba piąta opis choroby zespół spoliczkowanego dziecka co to jest leczenie gorączki u dziecka choroba piąta objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach