45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Choroba Peyroniego

Choroba Peyroniego nazywana bywa też plastycznym skrzywieniem prącia. Do jej objawów zalicza się skrzywienie członka oraz ból w trakcie wzwodu.

Objawy:

Prącie zbudowane jest z ciała gąbczastego oraz ciał jamistych, otoczonych błoną białawą. W chorobie Peyroniego powstaje zgrubienie osłonki białawej, czego skutkiem jest powstanie płytki, osadzonej przeważnie na stronie grzbietowej prącia. Płytka ma wymiary od 2 do 4 cm i może występować w postaci mnogiej. Jej obecność sprawia, że dochodzi do zaburzenia właściwości mechanicznych osłonki białawej, a przez to także do zniekształcenia penisa w trakcie wzwodu.

Najczęstsze objawy:

  • ból podczas wzwodu
  • znaczne skrócenie oraz skrzywienie prącia podczas wzwodu
  • obecność wyczuwalnego stwardnienia, zazwyczaj po grzbietowej stronie prącia
  • trudność w odbywaniu stosunków płciowych

Przyczyny:

Obecnie jej przyczyny nie są do końca jasne. Prowadzone badania miały udowodnić, że choroba Peyroniego może być powodowana mikrourazami prącia w trakcie stosunku, długotrwałym przyjmowaniem leków, występowaniem chorób wenerycznych i infekcji narządów płciowych. Uważa się także że choroba ma podłoże genetyczne, a wpływ na nią, mają także przebyte urazy.

Sposoby leczenia

W połowie przypadków dochodzi do samoistnego ustąpienia. Czasami objawy mogą się nasilić. Wtedy trzeba udać się po poradę do lekarza. Po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu odpowiednich badań będzie on w stanie określić rozległość zmian. Najczęściej zaleca się przeprowadzenie badania USG, Rtg czy magnetycznego rezonansu jądrowego, pozwalających na precyzyjne ustalenie wielkości płytki oraz występowania ognisk zwapnienia. Niekiedy niezbędne będzie dokonanie pomiarów nocnych wzwodów prącia, zwykle w przypadku zaburzeń erekcji.

W przypadku tej choroby przeważnie używa się witaminy E, znanej ze swych właściwości przeciwutleniających. Wśród innych środków znajdziemy między innymi:

  • sterydy
  • kolchicynę
  • histaminę

Stosuję się także promieniowanie jonizujące (rad, promienie Rtg), ultradźwięki, masaże czy okłady borowinowe, jednak ich skuteczność nie została jeszcze określona.

Czasami konieczne okazuje się leczenie operacyjne, jednak pacjent musi spełnić odpowiednie kryteria przed przystąpieniem do zabiegu. Przede wszystkim, okres trwania choroby nie może być krótszy niż rok, a standardowe metody leczenia nie przynoszą spodziewanego efektu. W takich przypadkach należy zasugerować choremu operację sposobem Nesbita. Zabieg polega na skorygowaniu występującej deformacji, poprzez zwężenie tej części członka, która nie została dotknięta chorobą.


choroby układu rozrodczego Choroba Peyroniego opis choroby promieniowanie jonizujące leczenie choroby Peyroniego przyczyny choroby Peyroniego
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach