40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Choroba Pageta

Choroba Pageta to schorzenie polegające na postępującym grubieniu i zrzeszotnienieniu kośćca. Kości tracą wytrzymałość na obciążenia i ulegają deformacjom. Przeważnie dotyczy osób po 40 roku życia.

W efekcie rozwoju tej choroby kości tracą normalny wygląd, różnica pomiędzy ich warstwą korową a istotą gąbczastą staje się coraz mniejsza, kanał szpikowy wypełniony zostaje tkanką łączną. Trudno określić jednoznaczne przyczyny tej choroby. Uważa się, że w znacznej mierze odpowiedzialne są geny i środowisko.

Najczęściej zajęte są kości miednicy, czaszki, kręgosłup, a także kość udowa i piszczelowa. Zmienione chorobowo kości są bardziej podatne na złamania.

Czasami choroba może nie okazywać żadnych objawów. Często wykrywana jest przypadkowo, np. przy złamaniu lub badaniu rentgenowskim. Główne objawy towarzyszące chorobie to ból kości, wykrzywianie oraz grubienie kości piszczelowych.

Metody wykrywania choroby:

  • RTG kości
  • scyntygrafia kości
  • tomografia komputerowa kości
  • rezonans magnetyczny kości
  • biopsja kości
  • stężenie wapnia we krwi

Nie jest znane przyczynowe leczenie choroby. Złamania leczone są typowo, kości zrastają się normalnie i nie ma żadnych powikłań.


szpik kostny biopsja Choroba Pageta opis choroby Choroby układu kostnego zgrubienie kości
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach