40 359 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Choroba Ormonda

Choroba Ormonda to przypadek rzadko spotykanego idiopatycznego (o nieznanym podłożu) zwłóknienia przestrzeni pozaotrzewnej.

Zwłóknienie przestrzeni pozaotrzewnej wywołane jest przez stan zapalny o nieznanych przyczynach. Efektem tej choroby jest jedno- lub dwustronne wodonercze bezpośrednio powiązane z bliznowaceniem i kompresją moczowodów spowodowaną z kolei zapaleniem tkanki łącznej.

Choroba Ormonda przeważnie spotykana jest wśród osób dorosłych, głównie mężczyzn. Obecnie nie są znane jej przyczyny.

Objawy i przebieg choroby:

Najczęściej spotykane objawy tej choroby to bóle okolicy krzyżowej, niewydolność nerek, zakrzepicę żył głębokich i nadciśnienie.

Włóknienie przestrzeni pozaotrzewnej trwa długo, a najsilniej odczuwalnymi skutkami schorzenia są te związane z układem moczowym. Oprócz wodonercza może dojść do poszerzenia moczowodu, gorączki, wyraźnego spadku masy ciała i wzrostu ciśnienia tętniczego. Mogą także pojawić się silne bóle bocznych i dolnych części brzucha.

Możliwe są również postępujące włóknienia innych części ciała- takich jak tarczyca, drogi żółciowe, a nawet śródpiersie czy oczodoły.

Diagnoza:

Chorobę zdiagnozować można za pomocą badań obrazowych- tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Można też wykorzystać badanie histopatologiczne- specjalną analizę materiału pobieranego od pacjenta przeprowadzaną przy użyciu odpowiedniego mikroskopu.

Leczenie:

W leczeniu często przeprowadza się operację jako jedną z metod leczenia tego schorzenia. Dotyczy to prawie 50% przypadków. Zabieg polega wtedy na przemieszczeniu moczowodów do jamy otrzewnowej. Przy szczególnie ciężkich postaciach choroby przebiegających z bardzo silnymi zmianami zapalnymi i wyraźnym bliznowaceniem moczowodu można podjąć próbę zastąpienia moczowodu jelitem.

W sytuacji, gdy operacja nie jest konieczna, stosuje się terapię przeciwzapalną i immunosupresyjną. Pierwszym etapem leczenia jest włączenie zażywanych doustnie glikortykosteroidów. Kuracja trwa około 3 miesiące.


choroby układu pokarmowego Choroba Ormonda opis choroby zwłóknienie przestrzeni pozaotrzewnej naczynia jamy brzusznej bliznowacenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 359 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach