40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Choroba niedokrwienna serca

Dusznica bolesna to choroba, której najcharakterystyczniejsze objawy to napady bólu w okolicy serca lub mostka. Pojawiają się przeważnie w efekcie utrudnienia i zmniejszenia przepływu krwi przez naczynia wieńcowe serca.

Przyczyny:
Przeważnie czynnikiem powstawania tej choroby jest miażdżyca, choroba tętnic, a zatem i całego układu sercowo-naczyniowego. W miażdżycy materiał tłuszczowy z krwi odkłada się w postaci blaszek w tętnicach. Blaszki te ulegają powiększeniu i w ten sposób zwężają światło naczyń i niszczą ich ścianę. Efektem tego jest spowolnienie przepływu krwi płynącej do mięśnia sercowego.

Objawy:
Głównie zaobserwować można ból przypominający ściskanie klatki piersiowej, który sięga aż do rąk, szyi i szczęki. Dusznica objawia się po wysiłku fizycznym, stresie lub po obfitym posiłku. Ból wywoływany przez dusznicę bolesną ustępuje w spoczynku.

Leczenie:
Najważniejsza jest zmiana stylu życia: dieta, ruch i rzucenie palenia.
Leczenie farmakologiczne: stosuje się - nitraty (nitrogliceryna), beta - adrenolityki oraz antagoniści wapnia - leki te oddziałują na prace serca oraz tętnice wieńcowe. Jeżeli leczenie zachowawcze nie jest skuteczne, stosuje się leczenie chirurgiczne: angioplastykę - rozszerzanie zwężonych tętnic wieńcowych (tzw. balonikowanie) oraz chirurgiczna operacja pomostowania (by-passy) tętnic poprzez wszczepianie protez naczyniowych lub fragmentów naczyń krwionośnych, omijających zwężone miejsce w tętnicy wieńcowej.


choroby serca Choroba niedokrwienna serca opis choroby choroba niedokrwienna serca objawy jak leczyc dławicę sercową co to jest dławica sercowa
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach