40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 573 produktów w 205 kategoriach

Choroba motylicza

Objawy choroby motyliczej (fascjolozy, przywrzycy) u ludzi: na skutek zarażenia u chorego można zaobserwować skórne reakcje alergiczne, niedokrwistość i niedobór żelaza. Po czasie do kilku tygodni występują ostre dolegliwości podobne do wirusowego zapalenia wątroby, tzn.: bóle wątroby, mdłości, biegunki, gorączka i stany podgorączkowe, utrata apetytu, ogólne osłabienie. Zmiany włókniste wokół zagnieżdżonych pasożytów i zajętych przez nie przewodów żółciowych skutkują marskością wątroby. Pasożyty przemieszczające się przez wątrobę powodują obumieranie tkanek i komórek.

Występują trzy główne objawy: powiększenie wątroby (hepatomegalia), nieregularne napady gorączki (nawet 40 stopni) i zwiększenie liczby eozynofilów w krwi (eozynofilia). Przeważnie pojawia się także pokrzywka, nudności z wymiotami, zaburzenia trawienia, nerwowość, bóle stawowe, bóle mięśniowe, przy intensywniejszych inwazjach pasożyta i dłuższych zarażeniach rozwija się żółtaczka. Przywra może dostać się też do płuc, ośrodkowego układu nerwowego, mięśni, tkanek podskórnych i gałek ocznych. W fazie ostrej może dojść do zapalenia wątroby. Do zarażenia dochodzi przez surową żywność i niedogotowaną wątrobę zwierząt chorych na chorobę motyliczą. Połknięte pasożyty przyczepiają się do błon śluzowych w gardle i innych fragmentów przewodu pokarmowego, wywołując obrzęki oraz zapalenia. Następnie wnikają do jamy brzusznej i tam wędrują do wątroby, nie dając na razie żadnych objawów. Pierwsze objawy pojawiają się po mniej więcej 14 dniach.

Leczenie: odbywa się w szpitalu pod kontrolą lekarza. Leczenie może skutkować dosyć silną reakcją ze strony organizmu. Zależne jest to od stopnia inwazji pasożytów, które, trute i niemogące uciec, ani być wydalone drogami żółciowymi do przewodu pokarmowego i na zewnątrz (ze względu na rozmiary), stają się bardzo niespokojne i ruchliwe. Może to powodować mocne bóle i skurcze brzucha, nudności, wymioty oraz biegunkę. Leczenie obejmuje także regenerację uszkodzonej wątroby, usunięcie toksyn.

Zapobieganie: zarażeniu przywrą: leczenie i eliminowanie zwierząt zarażonych (zwłaszcza owiec i bydła), zwalczanie żywicieli pośrednich (ślimaków) przez osuszanie terenów podmokłych i likwidowanie niepotrzebnych cieków wodnych, okresowe badania zwierząt, chemiczna dezynfekcja ścieków, nie biwakować na terenach podmokłych oraz nie ssać niemytych roślin np. szczawiu, rzeżuchy.


choroby zakaźne Choroba motylicza opis choroby przywrzyca objawy choroba motylicza przyczyny choroba motylicza objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 573 produktów w 205 kategoriach