40 304 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Choroba górska

Podróż w wysokie tereny może wywołać tak zwaną chorobę górską. Pierwsze objawy mogą występować krótko po przekroczeniu wysokości 3000 metrów.

Dolegliwości

Głównie są to: znużenie, nudności, utrata apetytu, bóle głowy, niespokojny sen. Poważnymi objawami są trudności w oddychaniu, przyśpieszone, silne bicie serca, zawroty głowy i wymioty, apatia, czasem również euforia.

Przyczyny

Podłożem tego schorzenia jest mniejsza zawartość tlenu w powietrzu. Efektem tego jest przyspieszenie oddechu, mocniejsze bicie serca i zaburzenia w przemianie materii. Wzrasta ciśnienie krwi w naczyniach płuc. Organizm przy wydechu traci dużo wody, gdyż ze spadkiem temperatury powietrze zawiera mniej wody. W następstwie tego krew może ulec zagęszczeniu, co też ogranicza zaopatrzenie tkanek w tlen.

Ryzyko zachorowania

Choroba dotyczy co drugiej osoby wybierającej się na wysokość powyżej 3000 metrów bez wcześniejszej aklimatyzacji. Szczególnie wrażliwe są dzieci poniżej sześciu lat. Przed chorobą górską nie chroni nawet dobra zaprawa fizyczna.

Następstwa i powikłania

Zdarzają się przypadki powikłań i są nimi: krwawienie do siatkówki zagrażające zdrowiu, obrzęk płuc ze świszczącym oddechem i sinicą warg oraz obrzęk mózgu. Należy brać pod uwagę, że wystąpił obrzęk mózgu, gdy bólu głowy nie łagodzą środki przeciwbólowe.

Profilaktyka

Najlepszy sposób to danie organizmowi czasu na aklimatyzację, czyli powolna wspinaczka i czas by organizm dostosował się do zmian stężenia tlenu. Jest również ważne przyjmowanie dużych ilości płynów, aby przeciwdziałać objawom odwodnienia spowodowanego suchym górskim powietrzem i zwiększoną częstością oddechów.

Jeśli zaczynasz odczuwać objawy choroby górskiej, to jesteś prawdopodobnie na granicy swojego poziomu aklimatyzacyjnego. Kiedy już go osiągniesz lub przekroczysz poziom 3000 metrów, nie powinieneś wspinać się więcej niż 300 metrów dziennie. Możesz przekroczyć te 300 metrów, ale powinieneś spać na poziomie nie wyższym niż 300 metrów w porównaniu do wysokości, na której spędziłeś poprzednią noc. Wspinanie się podczas dnia i częściowe schodzenie na noc pomoże ci bardziej efektywnie dostosować się do dużych wysokości. Twój poziom aklimatyzacyjny zmienia się i większość ludzi może kontynuować wspinaczkę następnego dnia.


choroby cywilizacyjne Choroba górska opis choroby choroba górska przyczyny choroba górska zapobieganie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 304 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach