40 359 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Choroba Dercuma

Choroba Dercuma to schorzenie, w którym na całym ciele powstają bolesne podskórne tłuszczaki. Dzieje się tak za sprawą nieprawidłowego metabolizmu i spalania tłuszczu w organizmie. Dotyczy to głównie osób otyłych. Obecnie brak konkretnych metod zapobiegania tej chorobie. W profilaktyce stosuje się odpowiednio zbilansowaną dietę oraz zdrowy tryb życia.

Choroba Dercum występuje przeważnie wśród kobiet w okresie menopauzy lub później. Stosunkowo rzadko pojawia się u mężczyzn. Przyczyny choroby mogą być u każdego pacjenta inne. Zazwyczaj są to zaburzenia metaboliczne, jednak choroba może być także wywołana niewydolnością systemu immunologicznego lub zaburzeniami hormonalnymi czy lipidowymi.

Może być też wynikiem stanów zapalnych w organizmie. Rozróżnia się trzy główne typy choroby, każdy z nich charakteryzuje się specyficzną odmianą tłuszczaków: typ I (okołostawowy) - w okolicach biodrowych i stawowych pojawiają się bolesne guzy, typ II (rozlany) - tworzenie się obszernych "terenów" bólowych na ciele, głównie w okolicy pośladków, pleców i barków, typ III (guzkowy) - nie występuje równocześnie z nadwagą, charakteryzuje go szczególny ból w trakcie uciskania guzków.

Leczenie:

Nie istnieje jedna konkretna metoda leczenia tej choroby. Można w pewien sposób redukować jej objawy. W tym celu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Podaje się także paracetamol, a czasami lekarze zalecają miejscowy drenaż limfatyczny lub liposukcję. W niektórych przypadkach stosuje się leki przeciwpadaczkowe. W nielicznych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna i wycięcie tłuszczaków.

Przeważnie choroba rozrasta się z czasem, dlatego przy zauważeniu pierwszych objawów, warto natychmiastowo zareagować. Poza stosowaniem wymienionych wyżej lekarstw istotna jest troska o ogólną kondycję zdrowotną. Regularne uprawianie sportu i zbilansowana dieta sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu i zmniejszają ryzyko zachorowania na chorobę Dercuma.


choroby skóry otyłość Choroba Dercuma opis choroby podskórne tłuszczaki zaburzenia hormonalne,
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 359 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach