45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Choroba Chagasa

Choroba Chagasa to tropikalna choroba zakaźna, którą wywołuje pasożyt Trypanosoma cruzi. Choroba ta nie jest jeszcze do końca poznana. Wiadomo, że dotyczy zarówno zwierząt, jak i ludzi. Głównie spotkać ją można w Ameryce Południowej.

Do zakażenia dochodzi przez krwiopijne pluskwiaki z podrodziny Triatominae. Organizm zaraża się po ówczesnym spożyciu zanieczyszczonego pokarmu, transfuzji krwi lub przeniesienia pasożyta z matki na dziecko w trakcie ciąży. Przeważnie jednak owady zostawiają swoje odchody na skórze człowieka. Następnie nieświadomy niczego człowiek wciera je w ranę śluzówki jamy ustnej lub spojówki oka.

Schorzenie to najczęściej zaobserwować można u dzieci oraz osób, które mają problem z zachowaniem higieny. Coraz częściej ofiarą tej choroby padają osoby odwiedzające kraje Ameryki Południowej.

Okres inkubacji choroby wynosi od 8 do 10 dni i rozróżnia się jej dwie fazy. Pierwsza, ostra faza trwa od 4 do 6 tygodni, po czym przechodzi w stadium przewlekłe. Faza ta może trwać przez kilka dekad. W większości przypadków nie będą widoczne objawy kliniczne. U pozostałych osób rozwija się objawowa postać, która uszkadza narządy wewnętrzne. Mogą pojawić się zmiany w sercu, a także powiększenie niektórych narządów układu pokarmowego, zwłaszcza przełyku i jelita grubego. Pojawienie się tej fazy skraca życie o około 9 – 10 lat.

Typowe objawy choroby:

  • gorączka
  • ogólne rozbicie i zmęczenie
  • powiększenie wątroby lub śledziony
  • powiększenie węzłów chłonnych
  • jednostronny obrzęk powiek
  • nudności i wymioty
  • przelotna wysypka

U noworodków czasem pojawia się obrzęk mózgu, który może prowadzić do zgonu. Choroba przebiega również bardzo ostro u chorych zainfekowanych dodatkowo wirusem HIV.

Rozpoznanie i leczenie:

W celu zdiagnozowania tej choroby potrzebny jest rozmaz krwi oraz biopsji mięśnia lub węzła chłonnego. Stosuje się także ksenodiagnostykę, która pozwala na wykrycie pasożyta we krwi. Można przeprowadzić także badanie świeżej krwi z dodatkiem antykoagulantu, w której może wykryć świdrowce.

Niestety nie ma obecnie skutecznie szczepionki przeciw chorobie Chagasa. Leczenie jest skuteczne głównie w ostrej fazie choroby. Stosuje się głównie dwa specyfiki - nifurtimoks oraz benzonidazo. W fazie przewlekłej leczenie jest głównie objawowe.


choroby zakaźne Choroba Chagasa opis choroby leczenie choroby Chagasa objawy choroby Chagasa przyczyny choroby Chagasa
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach