45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Choroba Alzheimera

Na chorobę Alzheimera chorują przede wszystkim osoby po 60 roku życia. Nie dotyczy to wszystkich osób, ponieważ wiele z nich zachowuje sprawność umysłową i wysoką inteligencję.

Chorzy na Alzheimera wykazują wiele wspólnych cech takich jak narastająca drażliwość, lęk, depresja, niepokój ruchowy, stopniowy rozpad osobowości, utrata zdolności oceny rzeczywistości, skłonność do powtarzania wypowiedzi, problemy z orientacją w terenie, utrata pamięci świeżych zdarzeń, niezdolność do przetwarzania nowych informacji.

Trudno określić czynniki, które przyczyniają się do powstawania Alzheimera. Badania wykazują, że w tej chorobie dochodzi do stopniowego obumierania komórek mózgu (neuronów). W tkance mózgowej gromadzi się białko zwane amyloidem – beta oraz pojawiają się skręcone włókna białka o nazwie tau. Należą one do dwóch głównych objawów chorobowych choroby Alzheimera.

Istnieje pewne czynniki, które zwiększają ryzyko zapadnięcia na chorobę Alzheimera, m.in. urazy głowy, niezdrowy tryb życia, płeć (kobiety częściej chorują na tę chorobę niż mężczyźni, głównie dlatego, że dłużej żyją), dziedziczność (ryzyko zapadnięcia na chorobę jest większe, gdy cierpieli na nią rodzice chorego lub jego rodzeństwo).

Leczenie:

Leczenie opiera się na podawaniu leków, które jednak nie odwracają skutków tej choroby, mogą jedynie ją spowolnić i łagodzić objawy. Stosowane leki to między innymi: memantyna (axura, ebixa), która chroni komórki mózgowe przed uszkodzeniem przez nośnik informacji zwany glutaminianem.

Lek ten spowalnia stopniową utratę sprawności, która może być na przykład higiena osobista. Innymi lekami są inhibitory esterazy cholinowej, które zwiększają stężenie acetylocholiny w mózgu. Jest to substancja chemiczna, która służy jako nośnik informacji, która odgrywa istotną rolę w skupianiu uwagi i zapamiętywaniu. Do inhibitorów esterazy cholinowej zaliczamy m.in. donepezyl (Aricept, Cogiton, Yasnal), rywastygaminę (Exelon), galantaminę (Nivalin, Reminyl).

Chorym na alzheimera podaje się również łagodne leki uspokajające, przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne, które służą złagodzeniu zmian w zachowaniu się chorych.

Życie z Alzheimerem:

Leczenie farmakologiczne to nie wszystko, co można zrobić dla chorego. Skuteczne okazują się techniki wspomagające pamięć. Dzięki temu osoba chora może pozostać samodzielna. Zmniejszeniu ryzyka choroby Alzheimera służy zdrowy tryb życia. Ćwiczenia fizyczne, kontrolowanie ciśnienia krwi i stężenia cholesterolu, utrzymywanie prawidłowej masy może zapobiegać tej chorobie. Ważne jest również zdrowe odżywianie.

Choroba Alzheimera nie wymaga od chorego stosowania konkretnej diety, ponieważ nie wykazano jej wpływu na chorobę. Jednak osoby starsze muszą pamiętać, by ich dieta była urozmaicona i dostarczała wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i mikroelementów. Konieczna może być modyfikacja diety w przypadku współistniejących innych chorób jak np. cukrzyca, choroby układu krążenia.

Spożywanie pokarmów bogatych w kwasy tłuszczowe omega – 3, jak tłuszcze, ryby do pewnego stopnia chronić przed tą chorobą. Warto też ćwiczyć umysł, ponieważ utrzymywanie aktywności umysłowej i uczenia się może prowadzić do powstawania dodatkowych połączeń między neuronami, co zwiększa rezerwę na późne lata i prawdopodobnie odsuwa w czasie wystąpienie tej choroby.

Choć nie da się jeszcze skutecznie zapobiec tej chorobie to sposób, w jaki ona powstaje, jest coraz jaśniejszy dla świata medycyny. Lekarze potrafią ją rozpoznawać w coraz wcześniejszych stadiach, są też sposoby poprawy jakości życia ludzi, którzy są dotknięci tą chorobą.


choroby układu nerwowego Choroba Alzheimera opis choroby leki dla chorych na alzheimera, przyczyny choroby alzheimera choroba Alzheimera leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach