40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Bruceloza człowieka

Bruceloza człowieka to choroba pochodzenia zwierzęcego; Nie jest możliwe zarażenie się od drugiego człowieka. Wywołują ją pałeczki bakterii tlenowych Brucella.

Pałeczki brucelozy są odpowiedzialne za poronienia i bezpłodność zwierząt. Zarazić się można przez kontakt ze zwierzętami takimi jak: krowy, psy, owce, kozy, gryzonie, świnie, karibu i renifery. Najbardziej podatne na zarażenie są osoby pracujące ze zwierzętami lub te które obrabiają mięso.  Dotyczy to zwłaszcza weterynarzy i hodowców, pracujących przy odbieraniu porodu u zwierząt. Do zakażenia może dojść przez spojówkę, skórę lub przewód pokarmowy, np. w wyniku spożycia świeżego mleka, serów z mleka owczego. Dla ludzi groźne są Brucella melitensis, Brucella suis, Brucella abortus iBrucella canis. Po dostaniu się do organizmu, bakterie atakują węzły chłonne, gdzie następuje okres inkubacji: od 5 dni do kilku tygodni, czasem pół roku nawet. Następnie patogeny mogą zaatakować każdy narząd, co powoduje, że bruceloza nie ma jednakowych objawów za każdym razem.

W przypadku tego schorzenia charakterystyczna jest falista gorączka, poty, dreszcze, bóle stawów, bóle całego ciała, brak apetytu, depresja. W postaci przewlekłej dochodzi do zmian w kościach i narządach miękkich. Czasem towarzyszom im miejscowe bóle, które wskazują miejsce zakażenia. Mogą się też zdarzyć zapalenia opon mózgowych i mózgu. Postać przewlekła brucelozy nie wywołuje poronień, patologii płodu ani bezpłodności u ludzi, a do poronienia może dojść w okresie ostrym choroby. Powikłania po brucelozie to między innymi: zapalenie wsierdzia, szpiku kostnego, opon mózgowych, mózgu, jąder oraz ropień śledziony.

Podstawą diagnozy jest wywiad epidemiologiczny, diagnostyka mikrobiologiczna, badanie krwi, badanie szpiku kostnego, badanie laboratoryjne, badanie bakteriologiczne, odczyn aglutynacji Wrighta, odczyn wiązania dopełniacza, odczyn skórno-alergiczny Burneta.

Leczenie trwa długo ponieważ bruceloza to choroba nawrotowa. Podaje się antybiotyki: tetracyklinę, ryfampicynę oraz aminoglikozydy. Leczy się także objawy.

Zapobieganie:

Ochronna osobista ludzi narażonych na zakażenie, szczególnie odbierających porody, oraz pasteryzacja mleka, szczepienia. Szczepienia zwierząt.

Inne nazwy brucelozy to: choroba Banga, gorączka kozia, gorączka skalna, gorączka gibraltarska, gorączka Rio-grande, gorączka mleka koziego.


choroby zakaźne Bruceloza człowieka opis choroby gorączka maltańska objawy bruceloza przyczyny bruceloza objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach