40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Brodawki

Brodawki to tak zwane kurzajki.  Powoduje je niemal 60 różnych wirusów brodawczaka ludzkiego. Są dosyć częstym schorzeniem skóry. Przeważnie dotykają starszych dzieci. Brodawki zazwyczaj nie są groźne i w większości wypadków znikają bez stosowania środków leczniczych.

Przeważnie to po prostu fragmenty stwardniałej i rozszerzonej skóry zajmującej obszar rąk lub na podeszwie stóp. Brodawki nie wywołują bólu i nie rozprzestrzeniają się na otaczające je obszary skóry. Ich wielkość i wygląd w dużej mierze zależy od tego, gdzie się pojawiły narosła oraz od tego, w jakim stopniu są one narażone na podrażnienia.

Rodzaje:

  • Brodawki pospolite: pojedyncze lub mnogie grudki i guzki, o nierównej zrogowaciałej powierzchni i niezapalnej podstawie. Najczęstsze umiejscowienie to palce, dłonie, stopy, wały paznokciowe, pod paznokciami.

  • Brodawki bolesne podeszew: specjalna odmiana dużych, bolesnych brodawek podeszew. Do zakażenia dochodzi na basenach kąpielowych. Charakterystyczne jest spontaniczne ustępowanie (co poprzedzone jest wystąpieniem czarnego zabarwienia) i pozostawianie odporności.

  • Brodawki płaskie (młodzieńcze): zazwyczaj bardzo liczne, drobne grudki o płaskiej powierzchni, barwy żółtobrunatnej, umiejscowione na twarzy lub dłoniach.

  • Kłykciny kończyste: są to brodawki narządów płciowych. Występują w skupieniu w jednym miejscu. Narośla są drobne, miękkie i koloru różowego. Choć występują na ogół samoistnie, to częściej mogą się pojawiać podczas ciąży. W przypadkach, w których kłykciny są bardzo przerosłe, mogą powodować uszkodzenia narządów płciowych. Dodatkowo mogą się stać przyczyną wystąpienia raka.

choroby skóry Brodawki opis choroby kurzajki narzadów płciowych brodawki leczenie kurzajki na stopie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach