40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 573 produktów w 205 kategoriach

Brodawki weneryczne

Kłykciny kończyste to brodawkowate cieliste zmiany. Często powoduje je wirus brodawczaka (HPV) o niskim ryzyku. Najczęściej zaobserwować je można na zewnętrznych narządach płciowych lub w pobliżu odbytu zarówno u kobiet i u mężczyzn. Rzadziej spotyka się je w pochwie lub na szyjce macicy. Kłykciny przeważnie nie pieką ani nie wywołują, swędzenia czy bólu. Wirusy HPV typu 6 i 11, które są przyczyną kłykcin kończystych, nie należą do typów wysokiego ryzyka, odpowiedzialnych za zachorowania na raka szyjki macicy.

Zmiany powiększają się dosyć szybko i mogą tworzyć kalafiorowate skupienia. W czasie ciąży proces ten może być jeszcze szybszy. Są niemal niebolesne.

Kłykciny kończyste rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Występują częściej u mężczyzn niż u kobiet. Podejrzewa się, że kłykciny mogą być stanem przednowotworowym raka macicy i innych narządów. Aby zapobiec chorobie, należy stosować prezerwatywy w celu ochrony przed infekcją w czasie stosunku płciowego.


choroby weneryczne Brodawki weneryczne opis choroby kłykciny kończyste objawy jak leczyc kłykciny kończyste powikłania po kłykcinach kończystych
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 573 produktów w 205 kategoriach