45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Brodawczaki piersi

Brodawczak piersi (papilloma intraductale mammae) to łagodny nowotwór który obejmuje przewody mleczne piersi. Nie zagraża on życiu ale czasem może ulec zezłośliwieniu. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Rodzaje:
Pierwszy-brodawczak mnogi-częściej pojawia u stosunkowo młodych kobiet i występuje jako zmiany wieloogniskowe. Można go wyczuć podczas badania palpacyjnego w formie guzków.
Pojedyncze brodawczaki często występują w okresie menopauzy. Istnieją ich dwa rodzaje zależne od miejsca w którym znajdują się guzki. Przeważnie rozrost nieprawidłowej tkanki występuje w głębi piersi, wzdłuż przewodów mlecznych. Takie brodawczaki są na ogół mniejsze. Rzadko też zmieniają się w guza i przez to są jeszcze trudniej wyczuwalne w dotyku. Większe, wyczuwalne brodawczaki zwykle usytuowane są tuż za brodawką sutkową, na końcu przewodów mlecznych.

Rozpoznanie:
Brodawczaka można wyczuć w postaci guzka piersi za brodawką sutka lub na obwodzie piersi. Przeważnie spotyka się guzki pojedyńcze i małe. Skutkuje to tym że jest trudny do wykrycia bez dokładniejszych badań i prześwietleń. Innym, charakterystycznym objawem jest wystąpienie przezroczystego bądź krwistego wycieku z sutka, występującego samoistnie lub podczas próby ucisku sutka. Obecność krwi w wydzielinie może oznaczać pojawienie się złośliwego raka, dlatego nie można ignorować tego objawu i zwlekać z wizytą u lekarza. Kolejnym, rzadziej występującym objawem jest wciągnięcie brodawki sutkowej.

Diagnoza i leczenie:
Najpierw należy wykonać szereg badań. Po pierwsze ultrasonografię (USG) lub mammografię piersi, galaktografię (podanie kontrastu do przewodów mlecznych), czasami duktoskopię (wziernikowanie dużych przewodów mlecznych). Zaleca się również cytologiczne badanie wydzieliny z sutka oraz czasami biopsję. W przypadku rozpoznania brodawczaka piersi, ze względu na ryzyko przemiany w raka, usuwa się go chirurgicznie. Operacja polega na usunięciu fragmentu gruczołu sutkowego wraz z brodawczakiem. Następnie fragmenty pobranej tkanki wysyła się do laboratorium na badania histopatologiczne, w celu wykluczenia raka piersi.

Zapobieganie:
Niestety nieznane są ani przyczyny, ani czynniki ryzyka rozwinięcia się brodawczaka piersi. Najczęściej występuje u kobiet między 35. a 55. rokiem życia. Z tego powodu niezwykle ważna jest profilaktyka-regularne samodzielne badanie piersi i zgłaszanie niepokojących zmian dla ginekologa. Dla kobiet po 40. roku życia zaleca się również regularne wykonywanie badania USG piersi.


nowotwory Brodawczaki piersi opis choroby jak rozpoznać brodawczaka piersi leczenie brodawczaka piersi łagodny nowotwór przewodów mlecznych piersi
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach