40 719 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Brak witaminy D3

Witamina D3 to forma witaminy D. Powstaje w skórze ludzi i zwierząt. To jedna z tych witamin które organizm produkuje przy udziale słońca.

Rola w organizmie:

W znacznym stopniu wpływa na metabolizm kości. Wzmacnia także wchłanianie wapnia i fosforu i zapobiega przed znaczny, wydalaniem ich wraz z moczem. Szczególnie w okresie rozwojowym człowieka ma istotne znaczenie dla kształtowania się zębów i kości. Witamina D3 pomaga także w zwalczaniu próchnicy. Jest to możliwe poprzez aktywowanie przez nią białek obronnych.

Pozytywnie wpływa na układ nerwowy i mięśniowy człowieka, poprzez regenerowanie neuronów zwiększa masę mięśniową i siłę mięśni. W przypadku gdy w organizmie jest jej wystarczająco dużo to umożliwia sprawne przewodzenie impulsów nerwowych. Powyższa witamina ma także liczne zastosowania w wielu tkankach występujących w naszym organizmie. Chociażby stymuluje zdolność do regeneracji wątroby.

Witamina D pomaga łagodzić dolegliwości związane z zapaleniami skóry. Normuje także poziom cukru poprzez regulacje wydzielania insuliny. Korzystnie wpływa także na słuch, ponieważ decyduje o dobrym stanie kostek ucha wewnętrznego.

Niedobór:

Niedobór witaminy D3 powoduje krzywicę, zarówno u dzieci oraz młodzieży, jak i u dorosłych. Jej skutkiem jest zniekształcenie i osłabienie kości. U dzieci mogą się pojawić opóźnienia we wzroście zębów. W przypadku dorosłych może dojść do rozmiękczenia kości, tj. osteomalacji.

Niedobór witaminy D3 doprowadza też do osteoporozy, która to odpowiada za łłamliwości układu kostnego człowieka. Zbyt mała ilość powyższej witaminy może powodować zapalenie spojówek oraz stany zapalne skóry. Zmniejszona ilość D3 w organizmie człowieka prowadzi do osłabienia systemu odpornościowego.

Nadmiar:

Nadmiar tej witaminy może okazać sie także szkodliwy. W dużych ilościach staje się toksyczna. Powstają zaburzenia rytmu pracy serca, wzmożone oddawanie moczu, bóle oczu, mięśni czy stawów, a w przypadku dzieci może spowodować ich opóźniony rozwój.

Źródła witaminy D3:

Witaminę D3 uzupełnia się poprzez syntezę w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Wystarczy  dziesięć minut dziennie na słońcu podczas letnich miesięcy, aby dostarczyć organizmowi jej wystarczającą ilość. Jej źródłem są także niektóre pokarmy. Znajdziemy ją w tłustych rybach, tranie oraz jajkach. Obecnie można ją także zakupić w formie pastylek w aptece.

Witamina D3 jest jedną z niewielu witamin, które organizm może wyprodukować sam. Pomimo tego, że rzadko spotykany jest jej niedobór, może on doprowadzić do poważnych zdrowotnych konsekwencji.


wchłanianie wapnia metabolizm kości Brak witaminy D3 opis choroby Choroby układu kostnego rola witaminy D3 w organizmie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 719 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach