45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Brak tyroksyny

Tyroksyna to hormon produkowany przez tarczycę. Naukowo nazywa się ją prohormonem, który powstaje z tyrozyny, aminokwasu. Jest on produkowany, magazynowany, a w końcu uwalniany przy pomocy pęcherzykowatych komórek tarczycy. Tyroksyna jest bardzo ważna w procesach fizjologicznych.

Właściwości:

Głównie pobudza ona procesy utleniania w tkankach organizmu. Pomaga też w  rozpadzie tłuszczów na glicerol oraz kwasy tłuszczowe. Tyroksyna towarzyszy wchłanianiu glukozy z przewodu pokarmowego oraz wpływa na czynności gruczołów płciowych.

Tyroksyna pomaga w walce z łojotokiem poprzez regulowanie wydzielania łoju.

Niedobór:

Mała ilość produkowanej tyroksyny prowadzi do stanu zwanego niedoczynnością tarczycy. Jednym z pierwszych symptomów jest spowolnienie przemiany materii oraz pojawienie się tzw. obrzęku śluzowatego.

Charakteryzuje go pogrubienie rysów twarzy. Dodatkowo osoba z niedoczynnością staje się apatyczna, markotna, spowolniała. Jest stale zmęczona, senna, ma kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem. Są to objawy charakterystyczne dla stanu depresyjnego.

Skóra chorego staje się sucha i szorstka. Włosy są suche i łamliwe i zaczynają się przerzedzać.  Choroa osoba staje się niezwykle wrażliwa na zimno oraz cierpi na nawracające zaparcia. W wyniku pogrubienia strun głosowych, jej mowa robi się szorstka i ochrypła.

U chorego pojawia się niskie ciśnienie, spowolnienie akcji serca oraz spłycenie i zmniejszenie częstotliwości oddechów.

Przyczyn jest wiele. Czasami to choroba autoimmunologiczna, polegającą na uszkodzeniu tarczycy przez własne przeciwciała. Innym razem to choroba przysadki mózgowej. Bardzo rzadko niedoczynność wywołana jest poprzez choroby podwzgórza.

Z nieodpowiednim działaniem tarczycy można się po prostu urodzić. U pozostałych osób na jej działanie wpływa zawartość jodu w diecie – im mniejsza, tym większe ryzyko zachorowania.

Leczenie

Niedobór leczy się lekiem zwanym L-tyroksyną. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i przyjmować go w odpowiednich ilościach o ściśle określonych porach. Bardzo pomocne będzie też stosowanie odpowiedniej diety, zawierającej produkty bogate w jod i żelazo.

Prawidłowo leczona niedoczynność tarczycy umożliwia swobodne funkcjonowanie i normalne życie. Najważniejsze jest jednak szybkie i wczesne zdiagnozowanie choroby.




gospodarka hormonalna choroby hormonalne Brak tyroksyny opis choroby tyroksyna produkcja tyroksyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach