40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Brak testosteronu

Znaczenie testosteronu:

Testosteron to najważniejszy hormon płciowy u mężczyzn. Pojawia się też u kobiet ale w znacznie niższym poziomie.

Za jego produkcje odpowiadają komórki śródmiąższowe Leydiga w jądrach. U kobiet produkują go jajniki, kora nadnerczy, a podczas ciąży łożysko. To hormon androgeniczny to znaczy że odpowiada za męskie cechy organizmu.

Stężenie w organizmie:

Jądra dorosłego mężczyzny wytwarzają dziennie ok. 4–7 mg testosteronu. Prawidłowe jego stężenie powinno wynosić od 2,2 do 9,8 ng (nanograma) /ml krwi.

Jego stężenie uzależnione jest od emocji oraz stanu zdrowia. Wraz z wiekiem następuje proces systematycznego obniżenia produkcji testosteronu. Jednakże mniej więcej do 30 roku życia utrzymuje on swój wysoki poziom w organizmie mężczyzny. Między 30. a 80. rokiem życia może spaść nawet o 50 proc.

Funkcje:

Testosteron wyznacza męskość. Odpowiada za cechy płciowe, takie jak głos, budowa ciała, typ owłosienia, zarost. Dzięki niemu jądra zaczynają produkować plemniki, które są zdolne do zapłodnienia.

Testosteron wzmacnia także kości, poprawia stan skóry, zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej, przy równoczesnych zwiększeniu masy mięśniowej. Testosteron jest również odpowiedzialny za kształtowanie sfery emocjonalnej poprzez kształtowanie takich cech jak śmiałość oraz odwaga. Zwiększa on także skłonność do ryzyka oraz potrzebę rywalizacji i dominacji.

Testosteron może powodować silną agresję i ma znaczny wpływ na życie seksualne człowieka. Zwiększa uczucie pożądania, potrzebę aktywności seksualnej, ilość fantazji erotycznych i spontanicznych erekcji.

Niedobór:

Niedobór testosteronu, nazywany jest hipogonadyzmem. Spotkać go można przeważnie wśród mężczyzn po pięćdziesiątce i jest to proces w zupełności naturalny. U młodszych osób może być związany z zaburzeniami funkcji jąder lub wyższych ośrodków - podwzgórza czy przysadki mózgowej.

Zespół niedoboru testosteronu objawia się klinicznie oraz biochemicznie, tj. obniżonym stężeniem testosteronu w surowicy krwi. W organizmie mężczyzny może mieć niekorzystny wpływ na wiele narządów oraz układów.

Znaczny spadek jego stężenia skutkuje pogorszenie standardów życia. Mężczyźni mogą odczuwać pogorszenie siły fizycznej, tracą masę mięśniową i zaczyna się pojawiać przyrost tkani tłuszczowej.

Niedobór testosteronu powoduje także osłabienie kości, może doprowadzić nawet osteoporozy. Niskim poziom testosteronu zwiększa prawdopodobieństwo choroby wieńcowej, a ryzyko zgonu jest prawie dwukrotnie wyższe niż u facetów z prawidłowym poziomem.

Zwalczanie niedoboru:

W walce z niedoborem najskuteczniejsza okazuje się aktywnośc fizyczna. Ćwiczenia pomagają nie tylko utrzymać powyższy hormon na optymalnym poziomie, ale też skutkują jego wzrostem. W wypadku niedoboru testosteronu warto uzupełniać swoją dietę o jedzenie produktów proteinowych, takich jak mięso, nabiał, ryby oraz jaja.

Dla poprawy stężenia testosteronu w organizmie nadają się produkty takie jak brukselka, kalafior, brokuły, czy też kapusta. Zawarty w nich związek indole-3-carbinol nie tylko wpływa korzystnie na poziom testosteronu, ale jak dowodzą badania może uchronić nawet przed rakiem prostaty.


testosteron choroby hormonalne Brak testosteronu opis choroby komórki śródmiąższowe Leydiga w jądrach hormon androgeniczny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach