40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 573 produktów w 205 kategoriach

Brak kolagenu

Niedobór kolagenu dotyczy osób które po dwudziestym piątym roku życia. Wtedy organizm przestaje go produkować. Powoduje to szybsze starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek. Żeby uzupełnić niedobory stosuje się różne kosmetyki.

Kolagen to podstawowy składnik tkanki łącznej. Jego włókna są głównym budulcem nie tylko skóry, ale także ścięgien, kości, stawów czy rogówki oka. Włókna kolagenowe  są bardzo rozciągliwe i wytrzymałe na urazy mechaniczne.

Kolagen normuje nawilżenie skóry i odnawia jej komórki. Gdy go brakuje pojawiają się pierwsze zmarszczki, skóra traci elastyczność, a stawy i nadgarstki przestają być sprawne. Niedobór kolagenu skutkuje matowieniem włosów i paznokci, pogorszeniem stanu kości czy osłabieniem mięśni.

Nie można uniknąć procesu starzenia przez samo uzupełnianie kolagenu. Najważniejszy jest zdrowy tryb życia i równie odpowiednia dieta. Te elementy pozwolą nam na długo zachować formę i cieszyć się zdrowiem.

Kolagen a choroby stawów:

Kolagen odpowiedzialny jest także za produkcję odpowiedniej ilości mazi stawowej, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszych stawów.

Kiedy w stawach jest za mało mazi, odczuwamy ból przy każdym ruchu i ogólny dyskomfort podczas poruszania się.

Menopauza:

Podczas menopauzy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Jajniki zaprzestają produkcji estrogenów, a to dzięki nim skóra ma zdrowy wygląd. Naskórek powoli zanika, skora staje się sucha, cienka i mniej elastyczna. Pojawiają się kolejne zmarszczki. Jednocześnie bardzo aktywny staje się enzym, który rozkłada włókna kolagenowe, bez których skóra nie może się odbudowywać.

W ciągu pierwszych pięciu lat menopauzy ilość włókien kolagenowych w skórze zmniejsza się o około 30-35%. Dla organizmu, który nie jest już w stanie samodzielnie odbudować zapasów kolagenu, taka ilość to niezmiernie dużo.

Profilaktyka czy leczenie?:

Regularne uzupełnianie kolagenu w organizmie, może przeciwdziałać lub znacznie opóźnić starzenie się skóry.

Znaleźć go można w galaretkach z kurzych łapek, nóżek wieprzowych i cielęcych, ale także w rybach, galarecie, sproszkowanej chrząstce i płetwie rekina oraz w niektórych gatunkach ryb, na przykład tołpydze.

Niestety kolagen zawarty w diecie, jest trudno przyswajalny przez nasz organizm. Dlatego, aby całkowicie uzupełnić jego niedobory, należy sięgnąć po specjalne preparaty.

Regularne przyjmowanie kolagenu pozwoli usunąć oznaki starzenia takie jak zmarszczki czy wypadanie włosów.

Ponadto pomoże odmłodzić komórki wszystkich organów, nie tylko skóry. Poprawi kondycję naszych stawów i kręgosłupa, wpłynie także pozytywnie na leczenie reumatyzmu oraz złagodzi objawy menopauzy.

O uzupełnianiu niedoborów kolagenu w organizmie warto pomyśleć jeszcze przed trzydziestką, zanim pojawią się widoczne oznaki starzenia się naszej skóry.

Dzięki utrzymywaniu kolagenu na odpowiednim poziomie będziemy mogli długo cieszyć się pięknym wyglądem oraz pełną sprawnością fizyczną, a kobiety nie będą musiały obawiać się o nieprzyjemnie objawy menopauzy.


choroby skóry aktywność fizyczna piekna skóra starzenie się skóry Brak kolagenu opis choroby sprawność skóry
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 573 produktów w 205 kategoriach