45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Brak jodu

Niedobór jodu jest powszechny. Jego niewielkie braki są bezobjawowe, ale większe ubytki odbijają się już na zdrowiu.

Tarczyca:

Jod potrzebny jest do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Ta z kolei jest podstawą gospodarki hormonalnej  organizmu.

Organ ten obejmuje jabłko Adama z boków i od dołu. Budują go komórki, w których następuje synteza hormonów tarczycy – tyroksyna (T4) oraz trójjodotyronina (T3). Hormony te powstają z jodu, dlatego jest on tak ważny dla prawidłowej pracy tarczycy.

Kiedy tarczyca nie otrzymuje odpowiedniej ilości jodu, powiększa się. W ten sposób powstają tak zwane wole. Tarczyca stara się nadążyć z produkcją hormonów tarczycowych, jednak bez jodu nie jest w stanie wykonać tej pracy.

Przyczyny niedoboru:

Organizm człowieka sam nie wyprodukuje jodu więc żeby utrzymać jego prawidłową wysokość należy zrobić to poprzez dietę. Jod znajduje się w glebie i wodzie morskiej. Ci którzy zamieszkują regiony nadmorskie rzadko odczuwają jego niedobór.

Objawy niedoboru:

Przeważnie dochodzi do niedoczynności tarczycy. Jest wiele objawów mówiących o tym, że mamy za mało tego pierwiastka. Bardzo często lekarze mają problem z rozróżnieniem, czy złemu stanowi zdrowia winna jest tarczyca, czy inny narząd.

Duży niedobór skutkuje spadkiem wydajności fizycznej oraz ogólnym znużeniem i brakiem energii. Nasze działania stają się wolniejsze, stajemy się powolni. Tętno jest przyspieszone, może wystąpić drżenie kończyn i kołatanie serca. Osoby z niedoborem jodu marzną nawet w ciepłe dni, ich włosy są suche i łamliwe.

Najbardziej charakterystycznym objawem są wole, które jednak niekoniecznie wskazują na problemy z tarczycą. Może to być równie dobrze oznaka zmian rakowych, dlatego niezbędne jest przeprowadzenie badan ultrasonograficznych oraz analiz krwi.

Nieleczona niedoczynność może stać się przyczyną anemii i kłopotów z pracą takich organów jak serce czy płuca. U kobiet może być powodem niepłodności i problemów w czasie ciąży. Znaczne niedobory jodu w trakcie ciąży mogą powodować poronienia, porodu martwego płodu lub przedwczesnego porodu.

Jeśli niedoczynność tarczycy jest spowodowana znacznym brakiem jodu, może dojść do „kretynizmu”. Podczas tej choroby dochodzi do trwałego uszkodzenia mózgu. Skutkuje to upośledzeniem umysłowym i niskim wzrostem.
Badania pokazują, że nawet nieznaczne niedobory jodu u kobiety w ciąży mogą wpłynąć na obniżoną inteligencję dziecka.

Źródła jodu:

Niezastąpionym okazuje się sól jodowana. Wprowadzono ją do sprzedaży właśnie w celu dostarczenia tego pierwiastka do diety. W sprzedaży dostępne są także wody mineralne z dodatkową zawartością jodu, po które także warto sięgnąć.

Produkty zawierające jego spore zasoby to ryby, owoce morza, wołowina, wieprzowina, mleko i produkty mleczne, jaja, ryż, chleb żytni, płatki owsiane. Jarzyny zawierające jod to między innymi zielona sałata, marchew, biała kapusta, szpinak, rzodkiewka, ziemniaki i ogórki. Ananasy, jabłka, gruszki to owoce, które możemy zajadać przy niedoborach jodu, ważne, tylko aby były one surowe.

Dostępność:

Najskuteczniej uzupełnić jod można poprzez odpoczynek nad morzem. Im bardziej słone morze, tym lepiej. Bałtyk warto odwiedzić w zimie ponieważ wtedy jest go najwięcej w powietrzu. Osoby na co dzień mieszkające w górach powinny zainteresować się tym szczególnie.

Wybierając się na „wycieczkę po jod” musimy pamiętać o jednej rzeczy. Przemieszczając się z regionu, gdzie jod występuje w dużych ilościach w wodzie i glebach, do miejsc, gdzie go brakuje, należy uzupełniać tę różnicę. W innym przypadku może dojść do zachwiania równowagi funkcjonowania tarczycy.

Jod to pierwiastek, który jest niezbędny do życia, a jednocześnie nie może być wytworzony przez nasz organizm. Uzupełniajmy zatem na bieżąco naszą dietę w jod, a planując wakacje, pomyślmy także o naszej tarczycy.


witaminy i minerały woda morska tarczyca zdrowe odżywianie Brak jodu opis choroby tyroksyna
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach