40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Brak fluoru


Rola fluoru w organizmie:

Fluor jest potrzebny do zdrowego funkcjonowania. Działa on profilaktycznie – zapobiega próchnicy zębów. Jest składnikiem kości i zębów oraz decyduje o ich gęstości. To efekt jego wiązania się z wapniem.

Chroni też narządy i struktury wapniowo-mięśniowe przed zwapnieniem. Warto pamietać że organizm człowieka potrzebuje minimalnej ilości fluoru. Przewaznie człowiek uzupełnia to zapotrzebowanie pijąc wodę i przez spożywany pokarm. Dlatego w większości podawanie fluoru farmakologicznie jest zbędne, a nawet szkodliwe.

Niedobór fluoru:

Obecnie trudno jest zaobserwować skrajne przypadki niedoboru fluoru, ponieważ jest on szeroko dostępny, nie tylko w wodzie pitnej, ale również innych, spożywanych powszechnie produktach. Wśród nich są m.in. ryby, herbata, ser, mięso, kapusta, szpinak. Fluor dostępny jest również w marchewkach i rzeżusze.

Czasami jednak można spotkać przypadki niedoboru. Charakterystycznym objawem jest próchnica zębów, czyli bakteryjna infekcja tkanek kostnych zęba, jedna z najczęstszych chorób jamy ustnej.

Następny objaw to osteoporoza. Cechuje ją ubytek masy kostnej, a także osłabienie struktury przestrzennej kości, co oznacza dużą podatność na złamania. W początkowej fazie choroba ta przebiega bezobjawowo. Potem zaczynają się bóle kostne po wysiłku, może wystąpić również obniżenie wzrostu spowodowane korozją kości.

Charakterystycznym objawem dla osteoporozy są złamania które występują nawet przy niepozornych urazach. Kości stają się wrażliwe i trzeba uważać bo nawet najmniejszy wypadek stwarza duże ryzyko. Najbardziej narażone są szyjka kości udowej i kość ramienna.

Uzupełnianie fluoru:

Fluor jest niezbędnym do właściwego rozwoju człowieka. Jednak bardzo łatwo go przedawkować. Dzieci do 6 roku życia nie powinny nawet używać pasty wzbogaconej fluorem! Należy pamiętać, że to przede wszystkim trucizna i należy przyjmować go w bardzo małych ilościach, do czego wystarczy zrównoważona dieta.

Ciężko doświadczyć niedoboru. Znacznie łatwiej jest przyjąć (nawet przypadkowo!) za dużą dawkę fluoru. W takich wypadkach, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci (kiedy np. połknęły przypadkowo pastę do zębów dla dorosłych) należy skontaktować się z lekarzem.

Ewentualny niedobór fluoru może skutkować w wyjątkowo nieprzyjemne skutki, dlatego warto upewnić się, że przyjmujemy odpowiednią ilość pokarmu bogatego w ten związek.


choroby układu pokarmowego Brak fluoru opis choroby właściwości fluoru fluoryzacja niedobór fluoru
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach