40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Brak dopaminy

Dopamina to hormon szczęścia. Wytwarza ją mózg i pełni wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Odpowiada za regulację emocji, nastroju, poziomu lęku i możliwości snu.

Znaczenie dopaminy:

Hormon ten naturalnie wytwarza mózg. Jest to ważny neuroprzekaźnik ośrodkowego układu nerwowego, który pełni szczególną funkcję w naszym mózgu.

Kontroluje napięcie mięśni całego ciała oraz jest odpowiedzialna za niektóre procesy ruchowe np. koordynację i napęd ruchowy.

Odpowiada także za procesy psychiczne i emocjonalne, które określają to w jaki sposób odbieramy rzeczywistość i regulują stosunek człowieka do otoczenia. Odpowiada za zapamiętywanie, koncentrację i kojarzenie.

Odgrywa istotną rolę w odczuwaniu przyjemności, opowiada za gospodarkę hormonalną. Ma również wpływ na zachowywanie wierności.

Najwięcej tego hormonu produkuje nasz organizm, gdy jesteśmy zauroczeni kimś. Dodatkowo stwierdzono że dopamina jest uzależniająca.

Objawy niedoborów:

Niedobór tego neuroprzekaźnika może wywoływać wiele chorób. Bark dopaminy odpowiada za nerwowość, uczucie lęku społecznego oraz poczucie zagrożenia.

Niedobór tego hormonu pojawia się u chorych na ADHD. Podaje im się leki powodujące wydzielanie dopaminy, które paradoksalne dają poczucie spokoju i panowania nad emocjami.

Warto wiedzieć, iż patologiczny niedobór przyczynia się do choroby Parkinsona.

Nadmiar dopaminy:

Czasami w organizmie może występować nadmiar dopaminy. Zaburza to odbiór i percepcję świata. Może powodować tzn. gonitwę myśli, co powoduje zaburzenie koncentracji.

Powoduje halucynacje, urojenia oraz omamy, zaburzenia towarzyszące schizofrenii.

Co istotne, przyczyniać może się też do skłonności do hazardu oraz wpływa na proces krzepnięcia krwi.

Regulacja dopaminy w organizmie:

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią dietę. Należy zwiększyć spożywanie produktów bogatych w przeciwutleniacze. W tym celu należy spożywać dużo warzyw i owoców.

Najlepsze będą: jagody, karczochy, śliwki, truskawki, żurawina i czerwona fasola. Zaleca się też spożywanie bananów, szczególnie tych bardzo dojrzałych.

Dieta powinna być bogata w migdały i ziarna słonecznika, które także przyczyniają się do podwyższenia dopaminy.

Powinno się unikać produktów bogatych w cukier i tłuszcze nasycone. Ich obecność wpływa na zmniejszenie poziomu dopaminy, ale także zwiększa ryzyko chorób serca.

Unikać powinniśmy kawy i alkoholu. Kofeina zmniejsza poziom dopaminy, a alkohol blokuje funkcje neuroprzekaźników, przez co tworzy fałszywe poczucie bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia.

Dopamina jest bardzo istotnym neuroprzekaźnikiem, który jest niezwykle cenny dla naszego organizmu. Dbajmy, więc o jego właściwy poziom w organizmie.


neuroprzekaźnik krzepnięcie krwi hormon szczęścia choroby hormonalne Brak dopaminy opis choroby
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach