45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Brak cukru

Niedobór cukru jest także nazywany  hipoglikemią bądź niedocukrzeniem. W przeciwieństwie do hiperglikemii, zwanej cukrzycą, problem ten nie został jeszcze dokładnie zbadany.

Hipoglikemia:

Choroba ta powoduje to, że mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości glukozy, aby poprawnie funkcjonować, co powoduje poważne komplikacje.

Przyczyny hipoglikemii:

  • odchudzanie się i krótkotrwałe głodówki
  • intensywny wysiłek fizyczny (szybko zużywa glukozę i prowadzi do jej niedoboru)
  • biegunka i wymioty
  • nadmierna ilość alkoholu (blokuje wyrzut cukru z wątroby do krwiobiegu)
  • niektóre leki także mogą powodować spadek cukru

Jak sobie radzić z niedoborem cukru?

Żeby podnieść jego poziom, wbrew pozorom nie należy spożywać dużej ilości cukrów i węglowodanów.

Na początek warto zrobić test tolerancji glukozy. Najczęściej przeprowadza się go przy diagnozowaniu cukrzycy, ale może także być stosowany do rozpoznania hipoglikemii.

W badaniu podaje się pacjentowi 75 ml roztworu glukozy. Próbki krwi pobiera się co trzydzieści minut przez dwie i pół do pięciu godzin. Badanie pokazuje, jak nasz organizm przyswaja glukozę,oraz jak zachowuje się nasza trzustka.

Warto także zastąpić trzy większe posiłki w ciągu dnia małymi przekąskami, a do jadłospisu dodać produkty które będą zawierały substancje resztkowe (celuloza, ligniny, pektyny), owoce, warzywa czy ciemne pieczywo.

Badaj poziom cukru!

W przypadku niskich poziomów cukru, warto codziennie badać jego poziom. Zrobić to można za pomocą glikometru. Nabyć go można w każdej aptece.

Prawidłowe wartości glukozy we krwi wynoszą:
na czczo 70–120 mg/dl (3,9-6,6 mmol/l),
1 godzinę po posiłku poniżej 160 mg/dl (8,9 mmol/l),
2 godziny po posiłku poniżej 140 mg/dl (7,8 mmol/l).
Organizm jednak jest przyzwyczajony do innego poziomu glukozy. Dlatego, nawet gdy nie mieścimy się w powyższych normach, a mimo to czujemy się dobrze, nie powinniśmy się tym martwić.

Groźne powikłania:

Hipoglikemia może wywołać groźne powikłania, a nawet śpiączkę. Jeżeli więc dana osoba zauważa u siebie objawy niedocukrzenia, to koniecznie powinna wypić słodki napój lub zjeść coś słodkiego. Wówczas, gdy samopoczucie gwałtownie ulegnie poprawie, oznacza to, że objawy były wywołane niedocukrzeniem.

Kiedy podejrzewamy niedocukrzenie, należy bezwzględnie zmierzyć poziom cukru we krwi oraz wykonać podstawowe badania, które pomogą zdiagnozować stan chorego. Konieczna w tym celu będzie konsultacja lekarska.

Niedobór cukru we krwi niekoniecznie musi wiązać się z negatywnymi konsekwencjami dla naszego zdrowia. Mimo wszystko nie można lekceważyć tego faktu – szczególnie u osób chorych na cukrzycę. Regularne badania pozwolą nam kontrolować na bieżąco swój stan zdrowia oraz zareagować na każdą nieprawidłowość odpowiednio wcześnie.


cukrzyca niedocukrzenie niski poziom cukru we krwi choroby hormonalne Brak cukru opis choroby glukometr
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach