45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Brak bioflawonoidów

Bioflawonoidy to naturalnie substancje fitochemiczne. Dzięki nim rośliny i owoce mają odpowiedni kolor. Rozróżnia się ponad 4000 związków chemicznych, które należą do tej grupy.

Bioflawonoidy chronią roślinę przed chorobami oraz czynnikami zewnętrznymi – słońcem, insektami lub grzybami. Związki bioflawonoidów znajdujące się w zielonych ogórkach potrafią hamować proces wiązania z komórkami hormonów o właściwościach rakotwórczych.

Oddziaływanie  na człowieka:

Bioflawonoidy pomagają człowiekowi utrzymać sprawność i zdrowie. Zapobiegają też wielu chorobom i wspomagają ich leczenie, m.in. dolegliwościom sercowym i naczyń krwionośnych.

Tutaj największe znaczenie mają rutyna i kwercetyna. Mają podobne działanie, jak witamina C, która wzmacnia serce i zwiększa naczynia krwionośne. Bioflawonoidy uszczelniają ściany drobnych naczyń włosowatych, zaopatrując każdą komórkę w potrzebne substancje, które zwalczają atakujące je czynniki chorobotwórcze.

Flawonoidy to dobre przeciwutleniacze (antyoksydanty). Spowalniają proces starzenia się skóry i działają przeciwalergicznie i przeciwzapalnie. Związki bioflawonoidów stabilizują w tkankach witaminę C i podobnie jak antybiotyki działają bakteriostatycznie, dlatego podaje się je w procesie zwalczania infekcji.

Bioflawonoidy wpływają korzystnie na urodę – zawarte są w wielu rozmaitych kosmetykach i stosuje się je w dermatologii estetycznej w celu zmniejszenia negatywnych skutków działania promieni słonecznych UVB i UVA.

Związki te w dużym stopniu wpływają również na elastyczność naczyń. Przeciwdziałają miażdżycy, obniżają ciśnienie tętnicze krwi oraz ograniczają zakrzepy przyczyniające się do udarów mózgu. 

Oprócz stosowania ich w przypadkach kruchości naczyń krwionośnych podaje się je w przypadku krwawienia dziąseł, żylaków, hemoroidów, siniaków oraz obrażeń związanych z nadmiernym przeciążeniem stawów i mięśni. Ponadto, związki te wykazują działanie przeciwnowotworowe oraz wspomagają wątrobę w usuwaniu związków toksycznych.

Niezbędność w diecie:

Bioflawonoidy są niezbędne dla naszego organizmu ponieważ działają w nim dobroczynnie. Zapobiegają i leczą wiele chorób, zarówno infekcje, przeziębienia, ale także schorzenia przewlekle i cywilizacyjne. Ich niedobór może powodować niedostatek niezwykle cennych dla zdrowia substancji o właściwościach przeciwutleniających, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, powstających na skutek procesów utlenienia.

Dieta:

Zdrowa dieta powinna uwzględniać kilkaset miligramów bioflawonoidów dziennie. Większość tych związków znajdzie się w żywności nieprzetworzonej. Nieocenione okazują się surowe warzywa i owoce, ziarna i orzechy oraz wino (w umiarkowanych ilościach). W ten sposób dostarczamy sobie odpowiednich dla zachowania zdrowia ilości tych substancji.

Warto wzbogacać codzienną dietę w suplementy, które pomagają uzupełniać potrzebne dla organizmu substancje. Zażywanie preparatów z aktywnym składnikiem należącym do tej grupy związków pozwala na zachowanie zdrowia i jest całkowicie bezpieczne, gdyż w suplementach stosowane są optymalne dawki tych substancji, co zabezpiecza przed ich przedawkowaniem.

Dotychczasowa nauka na temat wpływu bioflawonoidów pozwala stwierdzić, że są one dla nas niezbędne. Dieta zawierająca te substancje ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie, a związki bioflawonoidów rozmaicie oddziałują na odpowiednie funkcjonowanie naszego organizmu.


witaminy i minerały Brak bioflawonoidów opis choroby objawy niedoboru bioflawonoidów dieta bogata w bioflawonoidy substancje fitochemiczne
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach