45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Biegunka rotawirusowa

Biegunka rotawirusowa pojawia się przeważnie w wieku dziecięcym. Wywołują ją głównie rotawirusy. Mogą one powodować także zapalenia żołądkowo-jelitowe. Do wywołania biegunki wystarcza zaledwie 10 do 100 tych mikroorganizmów, dlatego praktycznie każde dziecko do lat 5 zostało było zakażone rotawirusem.

Przyczyny:

Wśród siedmiu głównych grup wirusów trzy – A, B i C są zakaźne:

  • Najczęściej spotykane są rotawirusy z grupy A-występują powszechnie na całym świecie i są główną przyczyną ostrej biegunki u dzieci.

  • Wirus grupy B nazywany jest - rotawirusową gorączką dorosłych.

  • Ratowirus grupy C jest rzadki. Jeżeli wywołuje biegunkę – występuje ona głównie u dzieci.

Rotawirusy przenoszą się na dwa sposoby: drogą kropelkową i przez układ pokarmowy. Do zarażenia może dojśc przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną (albo taką, która niedawno chorowała), jak i przez zjedzenie surowego – warzyw i owoców, lub picie nieprzegotowanej wody, która mogła być zanieczyszczona kałem osoby chorej.

Choroba najszybciej rozprzestrzenia się chorobą „brudnych rąk”. Źródłem są chore osoby, które wydalają zakaźne wirusy z kałem. Chory wydala miliony zarazków, podczas gdy do zakażenia kolejnej osoby wystarczy jedynie 10 rotawirusów. Przez to zakażenia rotawirusowe stanowią poważny problemem szpitalny, gdyż w oddziałach dziecięcych choroba szerzy się bardzo szybko i ciężko ją opanować.

Na zakażenie rotawirusowe szczególnie narażone są duże grupy dzieci – w żłobku, przedszkolu czy szkole. Dziecko, które dotychczas nie przebyło ani jednego epizodu biegunki rotawirusowej może mieć niemal 100% pewności, że tym wirusem się zakazi.

Leczenie:

Najważniejsze jest nawadnianie oraz podawanie dziecku ¾ szklanki płynu na kilogram masy ciała dziennie. 

Jeżeli dziecko wymiotuje, płyny podaje sie w zmniejszonych porcjach. Napoje – może to być herbatka albo niegazowana woda mineralna – najlepiej podawać chłodne, gdyż ciepłe mogą nasilać objawy.

Soczki owocowe lub inne napoje zawierające cukier nie są wskazane podczas zakażenia rotawirusem. Cukier nasila bowiem fermentację w jelitach i może zwiększać dolegliwości.

Konieczna jest również odpowiednia dieta. Należy odstawić serki, owoce czy warzywa i ograniczyć się do podawaniu dziecku sucharków, ryżu lub suchego chleba.

W przypadku uporczywej biegunki i oznak odwodnienia, lekarz może skierować dziecko na kilka dni do szpitala. Tam zostaną mu podane kroplówki które uzu[ełnią utracone płyny i elektrolity. Lekarze przeprowadzą również badanie kału.

W walce z ostrą i wymagającą hospitalizacji biegunką skuteczne są szczepionki. Lepsza dostępność pozwoli uchronić przed śmiercią miliony dzieci, ale także znacznie zmniejszy rozmiary cierpień zarówno dzieci, jak i rodziców.

Profilaktyka:

Nie idealnej metody na ochronę dziecka przed tym wirusem. Najprostszą jest zapobieganie infekcji oraz przestrzeganie zasad higieny. Rotawirusy mogą utrzymywać się na skórze rąk nawet 4 godziny, więc zawsze po kontakcie z chorym należy umyć dokładnie ręce.


układ pokarmowy choroby układu pokarmowego Biegunka rotawirusowa opis choroby zapalenie żołądkowo-jelitowe biegunka rotawirusowa
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach