44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Bezmocz mechaniczny

Bezmocz mechaniczny to zablokowanie przepływu moczu z miedniczek do pęcherza przez przeszkodę mechaniczną.

Przyczyny:

  • obustronna kamica nerkowa
  • kamica jednej nerki
  • naciek nowotworowy który powoduje zablokowanie ujść moczowodowych
  • zatkanie światła moczowodów przez tkanki martwicze w gruźlicy

Bezmocz mechaniczny polega na stałym wytwarzaniu moczu przez nerki. Skutkiem tego jest nadmierne poszerzenie miedniczek i kielichów powyżej przeszkody która utrudnia przepływ.

W konsekwencji kielichy ulegają rozerwaniu i pojawia się taj zwany zaciek moczowy, który może uledz zakażeniu. Wskutek wchłaniania moczu rozwija się zatrucie.

Charakterystycznym symptomem jest ból w okolicy lędźwiowej oraz całkowity brak moczu w pęcherzu. Taki stan jest bardzo niebezpieczny dla chorego, dlatego niezbędne jest szybkie cewnikowanie obu moczowodów.

Podstawą diagnozy jest badanie ultrasonograficzne. W przypadku nie stwierdzenia zastoju w drogach moczowych, należy wykluczyć bezmocz mechaniczny. Jeśli próba cewnikowania spełni swoje zadanie wskaże przeszkode to powinna zostać ona usunięta. Dzięki temu mocz będzie wypływał strumieniem z cewników. Pozostawione przez kilka dni cewniki mają na celu odtrucie chorego i wyrównanie poziomu elektrolitów we krwi.

Pacjenci, u których cewnikowanie nie powiodło się, poddani muszą zostać zabiegowi chirurgicznemu w celu usunięcia przyczyny bezmoczu mechanicznego. Podczas takiej operacji odprowadza się mocz z miedniczki przetoką wytworzoną przez nakłucie przezskórne lub operacyjne.


kamica nerkowa choroby układu moczowego cewnikowanie Bezmocz mechaniczny opis choroby leczenie bezmoczu
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach