45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Babejoza

Objawy babezjozy można zaobserwować po 6 tygodniach od zarażenia. Przypominają objawy grypy i razem z nimi następuje podwyższenie temperatury ciała. We krwi chorego stwierdza się struktury o kształcie pierścieni wewnątrz krwinek czerwonych.

Babezjoza może być efektem ukąszenia kleszcza. W Polsce spotyka się ja stosunkowo rzadko. Okres inkubacji babezjozy wynosi od 7 dni do 8 tygodni, czasami dłużej. W ostrym przypadkach choroby pojawia się gorączka z dreszczami, poty oraz bóle mięśni. Chory traci apetyt, czuje się osłabiony i rozbity, jest zmęczony i ma nudności. Wątroba i śledziona są powiększone, pojawia się niedokrwistość hemolityczaą i hemoglobinuria.

Większość przypadków sama ulega wyzdrowieniu, a choroba przebiega łagodnie. W obszarach, gdzie choroba występuje endemicznie, często nie daje żadnych objawów. Babezjoza przebiega ciężko i grozi śmiercią osobom których układ odpornościowy źle funkcjonuje a także u ludzi z usuniętą śledzioną po 60 roku życia. Babezjoza często współistnieje z innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Ten fakt często więc komplikuje i zaostrza przebieg tych chorób.

Gatunki pierwotniaków wywołujących babezjozę:

  • babesia divergens, który wywołuję chorobę o ciężkim, a nawet śmiertelnym przebiegu
  • babesia microtii, który wywołuje samoistnie ustępującą chorobę charakteryzującą się gorączką i osłabieniem.

Żywicielem Babesia microtii są gryzonie oraz Babesia canis (głównym żywicielem jest pies), Babesia equi (głównym żywicielem jest koń), Babesia bovis (głównym żywicielem jest bydło). Do rodzaju Babesia należy około 100 gatunków. Jednak tylko kilka z nich wywołuje choroby u ludzi. 


choroby zakaźne Babejoza opis choroby Babejoza objawy choroby a kleszcze choroby zakażne od psa
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach