45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Azbestoza

Azbestoza lub tak zwana pylica płucna, to choroba układu oddechowego, którą wywołuje wdychanie pyłu azbestowego.

Rozwój i objawy:

Azbestoza powstaje w wyniku wdychania pyłu azbestowego. Osiada on na pęcherzykach i oskrzelikach płucnych, wywołując stan zapalny. Układ odpornościowy jest narażony na ciągłą pracę, co skutkuje jego osłabieniem. Choroba powoduje włóknienia tkanki płucnej, uniemożliwiając prawidłową pracę płuc. Długotrwała choroba powoduje niewydolność płuc.

Główne objawy to duszność wysiłkową, suchy kaszel, ból w dolnych partiach klatki piersiowej a także pogorszenie samopoczucia. Pojawia się także siny odcień skóry, a palce przybierają pałeczkowaty kształt i pokrywają się brodawkowymi zmianami skórnymi.

W miarę jak choroba się rozwija, pojawia się zagrożenie choróbami nowotworowymi takimi jak rak płuc, rak nerwokomórkowy czy międzybłoniak opłucnej.

Leczenie:

Zmiany następujące w płucach są nieodwracalne. Leczy się wyłącznie objawy. Azbestoza rozwija się przez lata.więc jeżeli jesteśmy w kręgu zagrożenia, konieczne musimy wykonywać kontrolne badania, monitorujące na bieżąco stan naszego zdrowia. W razie wystąpienia objawów niezbędna jest wizyta u lekarza, który wykona obrazowe badanie klatki piersiowej i oceni stan płuc. Niekiedy konieczne jest wykonanie badania dodatkowego – spirometrii – sprawdzającego układ oddechowy.

Redukcja objawów:

Niezbędne jest żeby natychmiast zaprzestać kontaktu z azbestem. Jeżeli nie jest to możliwe, musimy jak najlepiej zabezpieczyć się przed jego szkodliwym działaniem, używając odzieży ochronnej, która zmniejszy szansę na przedostanie się substancji do naszych dróg oddechowych. Osoby chorujące na azbestozę, mogą być bardziej bardziej narażone na zakażenia pneumokokowe, dlatego trzeba korzystać z odpowiednich szczepień oraz skutecznie leczyć, każdą infekcję. W przypadku palaczy zaleca się zaprzestania bądź ograniczenia ilości wypalanych papierosów, upośledzających funkcję płuc. Ponadto istotne jest regularne wykonywanie badań kontrolnych. 


choroby układu oddechowego Azbestoza opis choroby objawy azbestozy leczenie azbestozy przyczyny azbestozy międzybłoniak opłucnej
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach