41 656 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 775 produktów w 204 kategoriach

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry często jest wynikiem uczulenia na jedzenie, astmy lub kataru siennego. To choroba ktrea wystepuje przewlekle i nawrotowo. Rozwija się na podłożu zaburzeń w układzie immunologicznym i należy do grupy chorób atopowych.

Główną cechą tej choroby jest uporczywy i bardzo nasilony świąd skóry. Popularnie nazywa się ją egzemą lub świerzbiączką. Atopowe zapalenie skóry mylone jest często z łuszczycą. Wypryski są wynikiem m.in. obniżonego „progu świądowego” oraz nadreaktywnością skóry w odniesieniu do różnorodnych czynników:

Czynniki wywołujące:

  • środki drażniące i alergeny-podrażnienie mechaniczne, mydła, rozpuszczalniki, konserwanty, detergenty, wełna, wietrzny klimat, nadmierne pocenie się,
  • alergeny wziewne-roztocza kurzu domowego (Dematophagoides pteronyssinus), pleśnie, pyłki, sierść zwierząt,

  • drobnoustroje - Staphylococcus aureus, drożdżaki, dermatofity z gatunku Trichophyton,

  • pokarmy-jajka, mleko, pszenica, orzechy, ryby, skorupiaki, soja,

  • inne-stres lub czynniki psychiczne.

Choroba objawia się przez wiele lat z mniejszym lub większym nasileniem. Bardzo dużą role odgrywa emocje i psychika chorego, które same nie są przyczyną objawów, ale przez układ nerwowy mogą stać się czynnikiem wyzwalającym objawy u osoby chorej.

Istnieje różnica pomiędzy niealergicznym wypryskiem bez cech alegincznych a alergicznym wypryskiem. Wyprysk kontaktowy z podrażnienia powodują substancje, które niszczą lipidowo-kwasową osłonę ochronną skóry. Dzięki temu substancje drażniące mogą wnikać do tkanek. Wystąpienie objawów skórnych może dotknąć każdego i zależy tylko od stopnia natężenia czynnika drażniącego i czasu jego działania. Ta powszechność zagrożenia wypryskiem z podrażnienia a wypryskiem alergicznym, to pierwsza różnica między schorzeniami.

Druga to częstsze nawroty wyprysków. Pojawiają się one ponownie nie tylko po kontakcie z pierwotną przyczyną, ale i pod wpływem wielu innych czynników drażniących. Natomiast alergiczny wyprysk kontaktowy powodowany jest przez specyficzny alergen (antygen). Toteż znając listę substancji najczęściej uczulających łatwiej go zidentyfikować i wyeliminować.

W ostrej fazie choroby dominują takie wykwity skórne, jak ogniska rumieniowe dosyć wyraźnie odgraniczone od skóry otoczenia, w których podłożu pojawiają się drobne grudki, pęcherzyki oraz nadżerki. W przypadku podostrego stanu rozwoju AZS charakterystyczne okazują sie ogniska rumieniowe, nasilone złuszczenie naskórka oraz przeczosy, czyli uszkodzenie naskórka pod wpływem drapania, najczęściej w kształcie linii. Przeczosy goją się niemal całkowicie i nie zostają po nich blizny.
W przypadku, kiedy dojdzie do rozwoju stanu przewlekłego, zaobserwować można ogniska tzw. lichenizacji, czyli liszajowacenia.

W leczeniu najpierw wyklucza się z kontakt z alergenem, który wywołuje AZS oraz łagodzeni zmiany skórne.
Leczenie egzemy to trudny proces. Wymaga odkrycia co powoduje wyprysk lub czynników mu sprzyjających, by zastosować odczulanie. W przypadku niewykrycia czynnika uczulającego stosuje się odczulanie nieswoiste-środki odczulające ogólnie. Leczenie miejscowe, stosowane na skórę, przynosi jedynie bezpośrednią ulgę, nie likwiduje jednak przyczyny.


alergie Atopowe zapalenie skóry opis choroby skaza bialkowa leczenie pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry wypryski na skórze u dziecka
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 41 656 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 775 produktów w 204 kategoriach