40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Athaeroma

Cysta naskórkowa (cystis epidermoidales) - potocznie zwana kaszakiem (athaeroma) to powoli rosnący w obrębie skóry łagodny guz o charakterze torbieli, wypełniony masami rogowymi i łojowymi, a także zawierający elementy mieszków włosowych. Często mogą występować drobne powierzchniowe torbiele naskórkowe tzw. prosaki (milium), zwykle w obrębie twarzy lub moszny.

Cysty często powiększają się i przyjmują białe lub żółtawe zabarwienie i nie towarzyszą im dolegliwości bólowe. W przypadku przypadku wtórnego zakażenia stają się zaczerwienione i bolesne. Zakażeniu często towarzyszy przebicie się cysty i wydostanie się jej zawartości na zewnątrz.

W przypadku prosaków leczenie polega na nakłuciu zmian i ich delikatnym wyciśnięciu. Większe torbiele opróżnia się chirurgicznie po nacięciu zmiany skalpelem lub usuwa w całości, co zapobiega nawrotom, jeżeli w czasie zabiegu nie usunięto całej ściany torbieli. W przypadku zakażenia torbieli postępowanie polega dodatkowo na założeniu sączka w miejscu wyciętej torbieli i podawaniu antybiotyków przez 7-10 dni.


nowotwory Athaeroma opis choroby cysta leczenie powikłania cysty objawy cysty
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach