45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Astma wysiłkowa

Astma wysiłkowa to rzadka odmiana astmy, której objawy występują podczas wysiłku fizycznego lub niedługo po nim (najczęściej parę minut po wysiłku, niekiedy także po 5-8 godzinach). Najczęściej dotyka dzieci i młodzież.

Diagnoza:
Astma wysiłkowa polega na zwężeniu dróg oddechowych w trakcie wysiłku fizycznego lub niedługo po nim-charakteryzuje się spłyceniem oddechu. Może znacznie utrudnić aktywność ruchową, doprowadzając do jej ograniczenia. Rozwija się u osób z nadreaktywnością drzewa oskrzelowego, co objawia się zwężeniem oskrzeli podczas ćwiczeń fizycznych. Aby rozpoznać astmę wysiłkową, wykonuje się próbę wysiłkową, podczas której, gdy wynik jest dodatni, stwierdza się obturację, czyli obkurczenie oskrzeli.

Przyczyny:
Trudno ustalić dokładne jej przyczyny. Można tylko określić czynniki, które wywołują napady. Objawy astmy wysiłkowej pojawiają się w trakcie ćwiczeń, które wymagają oddychania zarówno przez nos, jak i przez usta. Gdy wdychamy nieogrzane powietrze, dochodzi do zwiększenia przepływu krwi przez oskrzela, co jest przyczyną ich obrzęku. W rezultacie naczynia krwionośne ulegają obkurczeniu, przez co blokuje się przepływ powietrza. W wyniku tego pojawiają się pierwsze objawy astmy wysiłkowej.

Leczenie:
Podstawowym leczeniem jest kuracja farmakologiczna-leki powinny być przyjmowane przed wysiłkiem. Dodatkowo należy regularnie stosować leki, które ograniczają zapalenie w drogach oddechowych. Chorobę można kontrolować dzięki stosowaniu wziewnych kortykosterydów, które zmniejszają reaktywność oskrzelową. Lekarz może przepisać także leki antyleukotrienowe, kontrolujące częstość napadów duszności podczas wysiłku. Kilka minut przed planowanymi ćwiczeniami można zastosować tzw. beta-2-kimetyk. Powszechne są też kromony.

Oprócz kuracji farmakologicznej powinno się unikać warunków, które mogą wywołać ataki. Osoby z astmą wysiłkową muszą się odpowiednio przygotować przed aktywnością ruchową. Każdy większy wysiłek powinien być poprzedzony rozgrzewką. Ponadto, zaleca się stopniowanie intensywności treningu.

Profilaktyka:
Zapobieganie astmie wysiłkowej nie jest jednoznaczne z zaprzestaniem aktywności ruchowej. Osoby chore mogą ćwiczyć, jednak wysiłek musi zostać dokładnie zaplanowany (konieczna rozgrzewka oraz stopniowanie intensywności wysiłku). Niektóre dyscypliny sportu są nawet polecane tym, którzy cierpią na astmę wysiłkową, są to: pływanie, gry zespołowe czy spacery. Natomiast unikać należy biegów długodystansowych. Istotnym elementem zapobiegawczym jest unikanie wysiłku w suchym lub zimnym powietrzu. Zimą, powinno się ćwiczyć w zamkniętych pomieszczeniach, dodatkowo należy zasłaniać nos i usta maseczką, w celu nawilżenia wdychanego powietrza.

Przyczyny astmy wysiłkowej nie są znane, jednak możliwa jest jej kontrola-dzięki leczeniu farmakologicznemu oraz dokładnemu zaplanowaniu aktywności fizycznej możemy ograniczyć jej objawy.


choroby układu oddechowego Astma wysiłkowa opis choroby Przyczyny astmy wysiłkowej Jak leczyć astmę wysiłkową? Czy można zapobiegać napadom astmy wysiłkowej?
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach