40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Astma pyłkowa

Pyłkowica (pollinosis) to sezonowe, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek, któremu towarzyszą napady astmy oskrzelowej oraz objawy ze strony innych narządów takich jak skóra lub przewód pokarmowy.

Chorobę wywołują pyłki roślin, czyli męskie komórki rozrodcze, unoszące się w powietrzu w porze kwitnienia. Głównym narządem reakcji alergicznej w pyłkowicy jest błona śluzowa nosa i spojówki oraz gardło i oskrzela a osoby chore najczęściej są uczulone na pyłki traw i zbóż (około 80%), pyłki drzew (około 35%) i bylicy (8%).

Najczęściej choroba ujawnia się między 10. a 20. rokiem życia i rzadko pojawia się po raz pierwszy po 40. rokiem życia. Przebieg pyłkowicy zależy od predyspozycji chorego. Mogą przeważyć dolegliwości ze strony oczu lub dolegliwości ze strony nosa. Oba narządy maga być dotknięte pyłkowicą w równym stopniu. Nasilenie objawów pyłkowicy w sezonie pylenia ma ścisły związek z aktualnym stężeniem uczulającego pyłku w powietrzu.

W porze deszczowej pyłki, które unosząc się w powietrzu, zostają spłukane przez deszcz. W związku z tym chorzy odczuwają ulgę, a nawet mogą być nawet wolni od objawów.

Sezonowość pyłkowicy pozostaje w ścisłym w związku z cyklem wegetacji uczulających roślin. W związku z tym objawy uczuleniowe utrzymują się wyłącznie w okresie wysokiego stężenia pyłku, na który dana osoba jest wrażliwa.

W początkowym okresie choroby zaobserwować można świąd, uczucie kłucia i pieczenia spojówek, śluzówek nosa, podniebienia, gardła i uszu. W późniejszym okresie pojawia się kaszel wraz z atakami kaszlu, w których czasie chorzy kichają od kilku do kilkunastu razy. Towarzyszy temu obfita, wodnista lub wodnisto-śluzowa wydzielina z nosa. Dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa powodującego blokadę nosa, która znacznie utrudnia oddychanie. Do zatkania nosa często dochodzi w nocy, co powoduje zaburzenia snu, chrapanie, poranną suchość w gardle. Dolegliwościom ze strony nosa towarzyszą objawy zapalenia spojówek takie jak przekrwienie, łzawienie, obrzęk powiek, światłowstręt.

Często objawom miejscowym towarzyszą uczucie ogólnego rozbicia, zmęczenia, utrata łaknienia, bóle głowy i podwyższona temperatura ciała.

Pyłkowica nie zagraża życiu, ale w znaczny sposób je utrudnia i może uniemożliwiać chorym prowadzenie właściwej aktywności życiowej. Leczenie pyłkowicy obejmuje kilka wzajemnie uzupełniających się etapów. Należy unikać pyłków. Nie jest to łatwe ze względu na to, że pyłki właściwie są wszędzie. Pomocne może być częste przemywanie twarzy (okolicy oczu ekspozycji nosa) przegotowaną wodą. Unikanie spacerów po łąkach. Stosowanie filtrów przeciwpyłowych ekspozycji domu ekspozycji samochodzie.


alergie Astma pyłkowa opis choroby astma pyłkowa pierwsze objawy alergia na pyłki u małych dzieci pollinosis przyczyny pyłkowica leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach