40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa to przewlekła choroba, w której dochodzi do procesu zapalnego błony śluzowej układu oddechowego i związanego z nim nadreaktywnością błony śluzowej na czynniki zewnętrzne.

W zależności od czynników można wyróżnić astmę atopową, która dotyczy głównie młodych osób i która jest powodowana przez alergeny. Astmę, w której nie stwierdza się swoistego alergenu jako czynnika etiologicznego, określa się mianem astmy endogennej (nieatopowej) i występuje ona głównie u osób w wieku dojrzałym. W przypadku astmy pochodzenia endogennego czynnik wywołujący napady duszności nie jest znany.

Astmę charakteryzują duszności wydechowe. Towarzyszy jej ogólny niepokój oraz świsty i furczenia wywołane utrudnionym przepływem powietrza przez zwężone światło oskrzeli i oskrzelików spowodowane kurczem mięśni gładkich ich ściany. U niektórych kurcze pojawia się tylko w określonych sytuacjach u innych niemal stale.

W przypadku astmy atopowej duszności pojawiają się przez kontakt z alergenem. Chory na atopową astmę skrzelową reaguje wtedy utrudnionym wydechem, męczącym kaszlem i patologicznymi szmerami oddechowymi.

Obecnie astmę leczy się skutecznie lekami przeciwzapalnymi. Znamy już dobrze mechanizmy zapalenia immunologicznego w astmie i dlatego pierwszoplanową rolę w jej leczeniu powinny odgrywać wziewne (podawane wprost do oskrzeli przez specjalne inhalatorki) leki przeciwzapalne.


leczenie astmy oskrzelowej alergie Astma oskrzelowa opis choroby astma oskrzelowa objawy dychawica oskrzelowa przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach