40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Astma kaszlowa

Astma kaszlowa lub tak zwany zespół Corrao to reakcja alergiczna wziewna, którą charakteryzuje chroniczny kaszel.

Diagnoza:
Astma kaszlowa to trudna choroba do zdiagnozowania. Żeby odróżnić, odróżnić ją od innych schorzeń wykonywane są specjalistyczne badania, które obejmują RTG klatki piersiowej, PEG, bronchoskopię, RTG zatok, badanie stężenia jonów chlorkowych i potasowych w pocie.

Jeżeli wyniki przytoczonych badań są prawidłowe, pacjent prawdopodobnie choruje na astmę kaszlową. Czasami dla pewności przeprowadza się dodatkowo spirometrię spoczynkową, która bada aktywność oskrzeli oraz próbę histaminową.

Czynniki występowania:
Objawy astmy kaszlowej są bardzo uciążliwe dla chorych. Warto, więc zrozumieć co ja wywołuje i starać się unikać tych czynników.

Wśród nich znajdują się:

  • czynniki drażniące (farby, aerozole),
  • dym tytoniowy,
  • stres / silne emocje,
  • wysiłek fizyczny,
  • zanieczyszczenia powietrza,
  • drażniące środki chemiczne,
  • niektóre leki,
  • u chorych, u których choroba ma podłoże alergiczne - kontakt z alergenem,
  • zakażenie wirusowe dróg oddechowych,

Leczenie:
Astmę kaszlową leczy się tymi samymi lekami co zwykłą odmianę astmy - betamimetykami, lekami wziewnymi oraz doustnymi kortykosterydami. Zazwyczaj w leczeniu stosuje się leki adrenergiczne, które działają przez krótki czas. Nie ma bowiem potrzeby stosować ich dłużej, ponieważ u większości pacjentów objawy ustępują lub łagodnieją w przeciągu 8 tygodni stosowania leków.

W cięższych odmianach choroby do leczenia stosuje się prednizon (lek doustny). Terapia taka trwa zwykle ok. 7 dni. Można też spróbować leczenia leków antyleukotrienowych, które hamują syntezę i aktywność leukotrienów.
Leczenie astmy kaszlowej nie zawsze przynosi całkowite ustąpienie objawów choroby. Należy jednak zasięgać rad lekarskich i stosować leki, ponieważ choroba powoduje długotrwały stan zapalny dróg oddechowych i może wywoływać nieodwracalne zmiany w systemie oddechowym, jeżeli leczenie nie zostanie podjęte na czas.


choroby układu oddechowego Astma kaszlowa opis choroby leczenie astmy kaszlowej chorniczny kaszel diagnostyka astmy kaszlowej
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach