40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Askarioza

Glistnica lub inaczej askarioza, (ascariosis), to robacznica, choroba pasożytnicza człowieka, którą wywołują glisty, Ascaris lumbricoides, pasożyty jelita cienkiego. Inne gatunki glisty występujące u innych ssaków mogą także być groźne człowieka, np. glista świńska Ascaris suis, czy glista psia lub kocia Toxocara canis i cati. Masowe inwazje pasożytów i powikłania askariozy powodują do 20000 zgonów rocznie na całym świecie.

Zarażonych może być około 1 miliard ludzi. Najczęściej z zarażeniem można się spotkać w krajach z problemami z kanalizacją (Azja, Afryka). W Europie i w Polsce glistnicę stwierdza się w bardzo rzadkich przypadkach.

Objawy:
Glistnica jelitowa może nie dawać objawów. Na ogół, chorzy na askariozę skarżą się na nadpobudliwość nerwową, uporczywy ból gardła, problemy ze snem, bóle brzucha i wątroby nie zawsze mające związek z jedzeniem, wzdęcia, zaparcia i tzw. kruczenia jelit, duszności w spoczynku lub przy wysiłku, puste odbijanie, odbijanie goryczą, ssanie w brzuchu, chudnięcie, niedokrwistość, spadek aktywności oraz obniżenie zdolności do pracy, kaszel, obrzęki twarzy, zawroty głowy. W przypadku masowego zarażenia i zagnieżdżenia się większej ilości pasożytów w krótkim odcinku jelita lub przewodów żółciowych pojawiają się objawy niedrożności przewodu pokarmowego i żółtaczki mechanicznej.

Rozpoznanie:
Stwierdzenie jaj lub całego pasożyta w kale. Możliwość stwierdzenia obecności jaj w kale występuje, kiedy samice glisty ludzkiej osiągają dojrzałość płciową i zaczynają składać jaja, czyli ok. 2,5 miesiąca od zarażenia.

Leczenie:
Prowadzone jest przez lekarza. Podawanie leków: pyrantelu, albendazolu albo mebendazolu. Przy masowym zarażeniu podaje się cytrynian piperazyny. Dieta: glisty nie lubią świeżych porów, czosnku, pestek z dyni i w konsekwencji opuszczają przewód pokarmowy żywiciela wraz z kałem.

Zapobieganie:
Należy przestrzegać zasady higieny osobistej. Dokładnie myć pod bieżącą wodą warzywa i owoce, zabezpieczyć glebę i wodę przed dostaniem się do niej jaj glist wraz z kałem, unikać picia wody nie przegotowanej, leczyć wszystkie wykryte przypadki glistnicy, dokładnie niszczyć glisty wydalone w czasie leczenia, zabezpieczać doły kloaczne i odchody ludzkich przed owadami, które mogą przenieść jajeczka glisty ludzkiej na naczynia kuchenne i jedzenie, unikać zabawy dzieci w brudnych miejscach (np. piaskownicy).


choroby układu pokarmowego Askarioza opis choroby askarioza objawy glistnica przyczyny askarioza leczenie kurczenia jelit
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach