41 307 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 774 produktów w 204 kategoriach

Artroza segmentu kręgowego

Artroza - czyli przedwczesne zużycie i zwyrodnienie tkanek tworzących staw (chrząstki stawowej, warstwy podchrzęstnej kości, płynu stawowego, torebki stawowej, więzadeł i mięśni).

Choroba ta polega na uszkodzeniu chrząstki stawowej, przebudowie kości z tworzeniem wyrośli kostnych (tzw. osteofity), stwardnieniu warstwy podchrzęstnej oraz powstawaniu torbieli podchrzęstnych.

Artroza segmentu kręgowego wtórna do przewlekłej przepukliny jądra miażdżystego - W tej postaci choroby zmiany zwyrodnieniowe dotyczą zarówno trzonów kręgowych (kondensacja struktury kostnej, osteofity) oraz łuku kręgowego. Dolegliwości bólowe związane są głównie ze staniem i chodzeniem.

Istnieje wiele sposobów leczenia chorób reumatycznych, ale obowiązuje zasada leczenia kompleksowego. Polega ona na leczeniu farmakologicznym wspartym odpowiednim trybem życia, żywieniem, rehabilitacją fizyczną oraz poradą psychologiczną. W przypadku, kiedy nieznana jest przyczyna powstania choroby, to leczenie skupione jest na likwidowaniu objawów i modyfikacji przebiegu choroby. Natomiast jeśli przyczyna choroby jest znana, leczenie dotyczy zarówno przyczyny, jak i objawów i przebiegu choroby. Każdy chory jest leczony w jemu właściwy sposób, zależny od rodzaju i przebiegu choroby. Za najważniejszy element leczenia zachowawczego należy uważać postępowanie niefarmakologiczne, od którego należy zacząć leczenie każdego przypadku, natomiast leczenie farmakologiczne jest indywidualne i zależy od przebiegu choroby, ciężkości objawów, reakcji na leczenie.


Artroza segmentu kręgowego opis choroby Choroby układu kostnego ból mięśni przyczyny leczenie chorób reumatycznych sposoby leczenia zwyrodnienia
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 41 307 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 774 produktów w 204 kategoriach