40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Artretyzm

Artretyzm lub tak zwana podagra, lub dna moczanowa. Jest to choroba charakteryzująca się stanami zapalnymi stawów. To schorzenie może dotyczyć poszczególnego stawu, jak i całego organizmu. Może wywołać atak nagłego i palącego bólu, obrzęku oraz zesztywnieniu. Artretyzm spotykany jest zarówno u jednej, jak i u drugiej płci, choć zwykle dotyczy mężczyzn. Z artretyzmem zmagają się najczęściej osoby starsze.

Przyczyny:
Tematyka czynników wywoławczych artretyzmu jest szeroka, gdyż nie posiada jednej konkretnej przyczyny. Choroba ta jest postrzegana za szczególnie niebezpieczną dla naszego zdrowia, ponieważ może się przez wiele lat rozwijać bezobjawowo i nie jesteśmy w stanie jej poprawnie zdiagnozować.
Do czasu, aż nasilający się ból będzie nie do zniesienia. Główną przyczyną dna moczanowego jest nadmiar kwasu moczowego we krwi, przez co, zamiast się w niej rozpuszczać, zaczyna się krystalizować.
Wytworzone kryształki lokują się w stawach i tkance okołostawowej i tam zwiększają swoją objętość. Gdy nabierają większych rozmiarów, robią się ostrzejsze. Następnie ranią otaczającą tkankę, powodując powstanie stanu zapalnego. Inne przyczyny związane są ze złymi nawykami żywieniowymi.


Regularne spożywanie ciężkostrawnych potraw w połączeniu z alkoholem i kawą może dać nieoczekiwane skutki. Taka dieta przyczynia się do spowolnienia przemiany materii, przez co niekorzystnie wpływa na pracę narządów ruchu. Lekarze twierdzą także, że artretyzm może zostać wywołany czynnikami dziedzicznymi. Poza tym powstawaniu tej choroby sprzyja stosowanie leków moczopędnych, powodujących zwiększenie stężenia kwasu moczowego oraz przebycie operacji lub ciężkiej choroby.

Diagnoza:

Artretyzm może występować u osób cierpiących na hiperurykemię (zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi). W tym celu przeprowadzana jest analiza mazi stawowej oraz badanie krwi. Można również przeprowadzić badanie rentgenowskie, lecz jest to skuteczne w diagnostyce jedynie dny przewlekłej.

Leczenie i profilaktyka:

Leczenie polega na podawaniu leków obniżających poziom kwasu moczowego we krwi oraz podejmowanie działań mających zapobiec potencjalnym przyszłym atakom tej choroby. W razie spostrzeżenia, któregoś z objawów jak najszybciej skonsultuj się ze specjalistą. Nieleczony artretyzm może być bardzo niekorzystny dla Twojego zdrowia.

Najważniejsze zalecenia w profilaktyce:

  • utrzymanie odpowiedniej masy ciała
  • prawidłowa dieta - należy unikać mięsa, podrobów, owoców morza, a także produktów zawierających fruktozę, korzystne jest spożywanie warzyw, chudego nabiału, orzechów, oraz uzupełnianie witaminy C
  • ograniczenie spożywania alkoholu
  • zaprzestanie palenia tytoniu
  • dbanie o kondycję
  • kontrola ciśnienia tętniczego, oraz stężenia glukozy i lipidów
  • odpowiednie nawodnienie organizmu

choroby reumatyczne leczenie artretyzmu Artretyzm opis choroby Przyczyny artretyzmu Diagnostyka artretyzmu profilaktyka artretyzmu
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach