40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Apophysitis calcanei

Choroba Haglunda - Severa (apophysitis calcanei) to jałowa martwica guza kości piętowej. Choroba Haglunda należy do jałowych martwic kości, na które chorują dzieci i młodzież w okresie wzrostu, z przewagą wśród chłopców. Choroba trwa średnio około 18 miesięcy, przy czym rokowanie jest na dobre.

Zmiany chorobowe rozpoczynają się od niewielkiego, podchrząstkowo położonego pola martwicy, spowodowanej niedokrwieniem tętniczym.

Do zaburzeń ukrwienia dochodzi bardzo łatwo u dzieci i młodzieży w związku z brakiem połączeń między krążeniem nasadowym i przynasadowym. Szybka przebudowa kości u dzieci zwykle sprzyja regeneracji pole martwicy, ale może pozostać po niej deformacja, co może doprowadzić w konsekwencji do wczesnych zmian zwyrodnieniowych.

Postępowanie w chorobie jest jedynie objawowe i polega na ograniczeniu przeciążeń i nadmiernych obciążeń, stosowaniu wkładki podpierającej sklepienie podłużne stóp oraz wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń. Przy silnych dolegliwościach stosuje się leki przeciwzapalne.


Apophysitis calcanei opis choroby Choroby układu kostnego apophysitis calcanei leczenie martwica guza kości piętowej leczenie choroba Haglunda - Severa przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach