45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ankylostymoza

Ankylostymoza to choroba pasożytnicza zwana także chorobą tęgoryjcową. Przeważnie rozwija się klimatach ciepłych i wilgotnych.

Czynniki zakażenia:
W naszej części Europy rzadko spotykamy się z tą chorobą, ponieważ ten rodzaj nicieni potrzebuje specyficznych warunków, które pozwalają mu się rozwijać. Najlepsze dla nich warunki stanowi środowisko o dużej wilgotności powietrza i wysokiej temperaturze oraz dostępie do ziemi, gdyż to właśnie w gruncie tęgoryjce najczęściej składają jaja. Ze względu na to, że takie właśnie warunki panują w kopalniach, chorobę tę nazywa się także anemią górników.


Pasożyt odpowiedzialny za ankylostymozę to tęgoryjec dwunastnicy, należący do rodziny nicieni. Nie osiąga on zbyt dużych rozmiarów, ponieważ nawet w pełni rozwinięty osobnik ma najwyżej centymetr długości. Samica tego pasożyta może w ciągu życia złożyć do 10 000 jaj i to właśnie kontakt z nimi jest okazją do zagnieżdżenia się tęgoryjca w ludzkim organizmie.

Jaja tego pasożyta przedostają się do organizmu człowieka dwoma sposobami-przez skórę lub pokarm. Nawet chodzenie boso po ziemi gdzie znajdują się jaja tego, pasożyta może spowodować zakażenie. Kiedy do tego dojdzie, pasożyty wnikają do układu chłonnego lub krwionośnego i wraz z krwią wędrują do narządów wewnętrznych, a stamtąd przedostają się przez układ pokarmowy, aby zagnieździć się w dwunastnicy. Jaja pasożyta mogą przedostawać się do ludzkiego organizmu razem z niektórymi pokarmami, na przykład z niemytymi przed spożyciem owocami lub brudną wodą.


Nieleczony tęgoryjec może przeżyć w ludzkim organizmie nawet kilka lat, żywiąc się jego krwią i wypijając ok. 1 ml dziennie. Zdarza się także, że pasożyty te na jakiś czas zatrzymują się, w którymś z narządów wewnętrznych, przechodząc w stan uśpienia, a następnie nawet po kilku miesiącach wybudzają się i wtedy przedostają do dwunastnicy.

Rozpoznanie:
Diagnozuje się pacjenta, który według lekarza przejawia pewne objawy. Ważne jest w takich sytuacjach informowanie o odbyciu w przeszłości podróży do krajów o ciepłym i wilgotnym klimacie lub przebywania z innych powodów w warunkach sprzyjających rozwojowi tęgoryjców.


Aby potwierdzić wstępną diagnozę, konieczne jest wykonanie badań kału, w którym u chorych występują jaja pasożyta lub jego larwy. Jeżeli jest to początkowy etap choroby i do zakażenia doszło stosunkowo niedawno, to może być konieczne przeprowadzenie laboratoryjnej stymulacji, która pozwoli larwom się wykluć. Takie działanie pomaga specjalistom określić, z jakim konkretnym pasożytem mają do czynienia, ponieważ nie zawsze jest to możliwe, kiedy jest on w postaci larwalnej.

Profilaktyka i leczenie:
Skuteczna profilaktyka opiera się na wzmożonej higienie, szczególnie jeżeli przebywamy w krajach o wzmożonym ryzyku zachorowań. Trzeba tez zwracać uwagę na spożywane pokarmy oraz pic wodę jedynie ze sprawdzonego źródła.


Leczenie tej choroby zazwyczaj opiera się na podawaniu środków farmakologicznych, z których najczęściej stosuje się albendazol, mebendazol, kwas foliowy oraz suplementy z żelazem i witaminą B 12. Oprócz kuracji antybiotykowej często konieczne jest podawanie dodatkowych specyfików, które mają wyeliminować tęgoryjca z ludzkiego organizmu. Jeżeli choroba trwała długo i pasożyt zdążył poczynić w ciele swojego żywiciela jakieś szkody, konieczna może być także diagnostyka i leczenie pod tym kątem.
Zazwyczaj leczeniu konkretnego pacjenta, towarzyszy nadzór sanitarny środowiska, które było źródłem zakażenia, aby uniknąć dalszego rozmnażania się pasożyta i zminimalizować ryzyko kolejnych zachorowań.


Ankylostymoza to choroba, którą w naszym klimacie spotykamy bardzo rzadko, ale to nie oznacza, że nie występuje ona w Polsce wcale. Szczególnie uwrażliwieni powinni być na nią wszyscy ci, którzy często podróżują i przebywają w gorących i wilgotnych warunkach. Niebezpieczeństwo wynikające z zakażenia tęgoryjcem polega głównie na tym, że może on znacznie osłabić organizm i spowodować wiele uszkodzeń, nie dając przy tym długo wyraźnych objawów.


tęgoryjec dwunastnicy choroby układu pokarmowego Ankylostymoza opis choroby leczenie ankylostymozy zapobieganie ankylostymozie choroba tęgoryjcowa
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach