40 806 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Angina

Angina to choroba, którą powodują bakterie z rodziny paciorkowców. Niektóre jej odmiany mogą mieć tło wirusowe. Angina pojawia się bez względu na wiek. Schorzenie to polega na ostrym zapaleniu migdałków znajdujących się w gardle blisko podniebienia.

Czynniki zachorowania:

Angina roznoszona jest droga kropelkowa i można się nią zarazić niemal wszędzie. Wystarczy rozmawiać z osobą chorą lub nawet jej dotknąć, aby się zarazić.

Najbardziej podatne na nią są dzieci najczęściej w wieku od 4 do 7 lat. U dorosłych zachorowalność jest o wiele mniejsza. Główne czynniki sprzyjające zachorowaniu to zmęczenie fizyczne i psychiczne, osłabiona odporność, nieprawidłowe odżywianie, niewystarczająco ciepłe ubranie.

Wbrew temu, co się powszechnie przyjęło, lody nie są czynnikiem powstawania tej choroby. Wręcz przeciwnie-racjonalne hartowanie gardła przez jedzenie i picie chłodnych pokarmów i napojów pomaga ustrzec się przed anginą. Niektórym dzieciom w czasie choroby lody wręcz pomagają, ponieważ zmniejszają ból gardła.

Objawy i przebieg:

Przebieg choroby jest uciążliwy i towarzyszy mu przeważnie wysoka gorączka oraz silny bol przy przełykaniu. Zazwyczaj zaczyna się bez uprzedzenia.

Główne objawy anginy to:

 • gorączka do 40°C
 • ogólne rozbicie
 • ostry kaszel
 • powiększenie i przekrwienie migdałków, na których często pojawia się biały nalot
 • obrzęk węzłów chłonnych szyi
 • utrudnione oddychanie

Przebieg choroby:
Angina bakteryjna – stan zapalny znajduje się w miąższu migdałków, które są napuchnięte i przekrwione. W niewielkich zagłębieniach pojawia się żółtawobiały nalot ropny, wskutek czego odczuwany jest dyskomfort podczas połykania. Objawy utrzymują się przez około 3 – 5 dni. Nawrot tej choroby może wystąpić nawet po kilku dniach od skończonej kuracji.Angina wirusowa – Rozwój następuje bardzo szybko i cechuje się przerośniętymi migdałkami. Dolegliwości przypominają te, które można zaobserwować w trakcie przeziębienia. W następnej fazie pojawia się wysoka gorączka oraz promieniujący ból głowy. Najlepiej zażyć środki przeciw przeziębieniu i pozostać w łóżku. Dolegliwości powinny szybko ustąpić.

Powikłania:

Angina to poważna choroba, której nie można bagatelizować. Najniebezpieczniejsze są jej powikłania. Niestety w obecnych czasach większość ludzi nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, jak angina może być groźna. Szczególnie angina wirusowa jest bardzo niebezpieczna ze względu na możliwość pojawienia się powikłań.

Nieodpowiednio leczona angina doprowadza do powstania ropnia około migdałowego. Wynika on z rozprzestrzenienia się zakażenia na ścianę gardła oraz gromadzenia się ropy pomiędzy torebką migdałka a ścianą mięśniową gardła. Angina działa pobudzająco na układ chłonny organizmu do produkowania większej ilości przeciwciał, przez co z kolei mają one możliwość zaatakowania serca lub nerek.

Pozostałe powikłania:

 • zapalenie zatok przynosowych
 • przerośnięte migdałki
 • zapalenie ucha środkowego
 • zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych
 • infekcyjne zapalenie wsierdzia
 • zapalenie płuc

Diagnoza i leczenie:

Diagnozę stawia się po uprzednim wywiadzie lekarskim, wymazie oraz posiewie z gardła i migdałków. W razie konieczności wymaz ogląda się pod mikroskopem.

Pomocne w leczeniu okazuje się ustalenie przyczyn anginy, tego, czy wywołują ja bakterie, czy wirusy. W zapaleniu wirusowym leczy się wyłącznie objawy, ponieważ antybiotyki w żaden sposób nie działają na wirusy. Możliwe jest jednak wprowadzenie antybiotykoterapii w przypadku zapalenia bakteryjnego. Najczęściej stosuje się antybiotyki z rodziny penicylin, które chory powinien przyjmować przez około 10 dni. Gorączkę należy zbijać za pomocą aspiryny lub paracetamolu.

W trakcie choroby zalecane jest przebywanie w ciepłych pomieszczeniach oraz pozostanie w łóżku. Należy spożywać tylko miękkie i płynne pokarmy oraz pić dużą ilość płynów, wyłączając soki owocowe, ponieważ mogą podrażnić chore gardło.


choroby zakaźne Angina opis choroby przyczyny anginy objawy anginy choroba gardła angina leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 806 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach