45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Angina ropna

Angina ropna jest odmianą zwykłej anginy i często jej objawy mogą być podobne do zapalenia migdałków, jednak różnią się paroma symptomami, które mogą być szczególnie dotkliwe. Za pomocą penicyliny zwalcza się patogeny, co jednak nie wyklucza nawrotu choroby w późniejszym okresie.

Angina ropna jest ostrym zapaleniem migdałków podniebiennych i błony śluzowej, które wywołane są przez beta hemolizujące bakterie paciorkowca z grupy A. Do zakażenia może dojść niemal wszędzie poprzez drogę kropelkową lub kontakt z zarażoną osobą.

Ochronne migdałki:
Migdałki to element układu immunologinczego, którego zadaniem jest tworzenie bariery ochronnej przed różnymi zarazkami i drobnoustrojami. Czasami kontakt z nimi prowadzi do niebezpiecznych infekcji.

Rozwój choroby:
Angina ropna przeważnie ma ostry przebieg i trwać może nawet do pięciu dni. Pierwsze jej objawy to intensywny ból głowy, często promieniujący w okolice uszu i wysoka gorączka (nawet do 40 stopni). Jesteśmy ogólnie osłabieni i apatyczni. Nie mamy ochoty na jedzenie. Do tego wszystkiego dochodzą bóle kostno-stawowe, a u dzieci bardzo często pojawiają się wymioty.
Bóle gardła stają się coraz bardziej intensywne i doprowadzają do trudności w wysławianiu się. W efekcie całkowicie uniemożliwiają przełykanie śliny i jakichkolwiek posiłków. Migdałki są powiększone i zaczerwienione, a w ciągu 48 godzin od wystąpienia pierwszych objawów pojawiają się na ich powierzchni śluzowo-ropne naloty. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do niedrożności gardła i zaczerwienienia całej jamy ustnej.


Wszelkim zmianom mogą towarzyszyć katar, kaszel, dreszcze, powiększenie węzłów chłonnych na szyi, a nawet nieprzyjemny zapach z ust, związany z działalnością bakterii na migdałkach podniebiennych.
Narastający obrzęk gardła prowadzi do duszności. Przez mniej drożne drogi oddechowe mamy problemy z nabraniem powietrza do płuc.

Groźne następstwa:
Nieleczona angina ropna prowadzi do groźnych powikłań, w tym zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia zatok przynosowych, zapalenia ucha środkowego, zakażenia środkowych i górnych dróg oddechowych, zapalenia płuc, mięśnia sercowego oraz ropnia okołomigdałkowego.

Leczenie:
Najskuteczniejsza okazuje się antybiotykoterapia, głównie lekami zawierającymi penicylinę. Jej duża dawka rozprawia się z patogenami i uniemożliwia ich dalszy rozwój. Terapia trwa od 10-12 dni i nie powinniśmy z niej rezygnować, nawet jeśli objawy ustąpią.
Przepisane leki zużywamy do końca. Posiłkujemy się preparatami na zbicie gorączki. Kolejnym wskazaniem lekarza to pozostanie w łóżku nawet przez pięć dni, do czasu aż nasza temperatura nie spadnie. Angina to choroba, którą trzeba po prostu wyleżeć.

Domowe sposoby:
Przy leczeniu tej choroby można zastosować leczenie domowymi sposobami, które jest jednak tylko wsparciem dla leczenia farmakologicznego. Do płukania gardła używamy naparów przygotowanych z szałwii, a żeby jeszcze bardziej złagodzić objawy, pijemy schłodzone mleko, przygotowane razem z miodem i czosnkiem, jemy jogurty naturalne i ssiemy cukierki, które nawilżą naszą błonę śluzową.
Powinniśmy unikać soków owocowych, ponieważ podrażniają tylko gardło. Na pewno nie popijamy zimnych lodów ciepłymi napojami. Owszem, lody schładzają okolicę gardłową, ale żeby uniknąć kolejnych zakażeń, jemy je z umiarem i rozwagą.
Na sposoby przygotowane w domu musimy szczególnie uważać. Nie zawsze są skuteczne, a czasem mogą się przyczynić do pogorszenia stanu zapalnego. Najważniejsze, abyśmy przestrzegali podstawowych zasad i trzymali się zaleceń lekarza.

Niepozorne zagrożenie:
Angina ropna to niepozorna choroba, która o ile zbagatelizowana, o tyle może okazać się niezwykle groźna dla naszego zdrowia. Bardzo często bakterie pozostają „uśpione” na powierzchni naszych migdałków. Reaktywacja pojawia sie, kiedy nasz organizm traci odporność, najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Nigdy nie lekceważ objawów i jeśli tylko coś cię zaniepokoi, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.


Angina ropna opis choroby Choroby laryngologiczne przyczyny anginy ropnej objawy anginy ropnej leczenie anginy ropnej
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach