45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Angina brzuszna

Angina brzuszna to przewlekle niedokrwienie przewodu pokarmowego i wywołuje je częściowa niedrożność naczyń krezkowych, które znajdują się w jelicie i odpowiadają za jego dokrwienie.

Pojawia się, kiedy jelito zużywa więcej tlenu, czyli po spożyciu posiłku. Podczas tej choroby występuje niedokrwienie jelita, które skutkuje silnym bólem.

Podłoże:

Anginę powoduje zwężenie lub całkowite zamknięcie światła tętnic, które doprowadzają krew do jelit. Są to wzajemnie połączone tętnice krezkowe. Główną przyczyną takiej niedrożności jest blaszka miażdżycowa, która obecna jest w ścianie tętnicy i składa się głównie z cholesterolu, a także związków tłuszczowych i białek, oraz soli wapnia i przerośniętej mięśniówki naczynia. Powiększenie tej blaszki prowadzi do jej zwiększenia a co za tym idzie, powoduje jej zwapnienie oraz owrzodzenie. Powoduje to bezpośrednie utwardzenie tętnicy, która staję się twarda oraz sztywna i niemożliwe wtedy staje się przepływanie przez nią krwi.

Objawy:

Najcharakterystyczniejsze są bóle brzucha pojawiające się 30 minut po zjedzeniu posiłku, bóle są silniejsze po posiłkach ciężkostrawnych. Bóle nawracają przy kolejnych posiłkach głównie przez procesy wchłaniania oraz trawienia, ponieważ procesy te zwiększają aktywność jelit i ich zapotrzebowanie na ukrwienie. Chory podczas anginy brzusznej może uskarżać się na bóle brzucha połączone z biegunką oraz oddawanie stolca, w którym znajdować się może tłuszcz.

Angina brzuszna objawia się utratą apetytu, czego skutkiem tego jest spadek masy ciała. Bóle występują po posiłkach, więc chorzy w ramach coraz większego postępowania tej choroby ograniczają spożywanie pokarmów do minimum. Chorzy na anginę brzuszną nieprawidłowo wchłaniają spożywane pokarmy. Odpowiedzialne za to jest złe ukrwienie przewodu pokarmowego.

Zbliżone symptomy pojawiają się w chorobach trzustki, w których bezpośrednia przyczyna tkwi w nadmiernym spożywaniu alkoholu. Często bóle towarzyszące anginie brzusznej mylone są z objawami charakterystycznymi dla chorób wieńcowych.

Leczenie:

Anginę brzuszną leczy się za pomocą leków takich jak: nitraty, pentoksyfiliny czy kwas acetylosalicylowy. Są to leki, które jedynie łagodzą przebieg całej choroby, nie likwidując jej. Niekiedy można zastosować zabiegi, mając na celu przywrócić prawidłowy przepływ przez zmienione naczynia, oraz zabiegi ułatwiające udrożnienie tętnicy.

Ta choroba znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie i spożywanie niektórych pokarmów. Anginie brzusznej często towarzyszą objawy, które są charakterystyczne dla innych chorób, dlatego w przypadku ich wystąpienia należy od razu udać się do lekarza specjalisty.


choroby wieńcowe choroby układu pokarmowego Angina brzuszna opis choroby niedokrwienie przewodu pokarmowego niedrożność naczyń krezkowych
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach