40 581 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Anemia sierpowata

Anemia sierpowata to wrodzona choroba krwi mogąca towarzyszyć człowiekowi przez całe życie.

Geneza:
Za jej powstawanie głównie odpowiada genetyka. To oznacza, że przekazują ja rodzice w genach. Sama choroba, spowodowana jest nieodpowiednią budową hemoglobiny, czyli białka, które zawiera w sobie magnez. Konkretnie, choroba jest wywołana przez nieprawidłowe mutacje genu, który zlokalizowany jest w chromosomie 11.


Przebieg:
Schorzenie towarzyszy choremu od urodzin i obecne jest przez całe życie. Anemia jest dziedziczona i nie ma żadnego znaczenia, jakiej płci jest chory, ale również do typu dziedziczenia recesywnego, co oznacza, że w normalnych warunkach klinicznych, nie będą występować żadne objawy kliniczne. Powoduje ona wytwarzanie się zatorów, które zatykają naczynia, a tworzone są na skutek tworzonych skrzepów.


Diagnoza:
Najskuteczniejszy sposób na jej diagnozę to morfologia krwi. Profilaktycznie każdy człowiek powinien ją wykonywać raz do roku. W wynikach badań można znaleźć informacje, które wykazują nieprawidłowość erytrocytów. Kolejną metodą są badania krwi, ale z użyciem mikroskopu. Jest to bardzo dokładne badanie, które umożliwia zdiagnozowanie choroby nawet w trzecim miesiącu życia, a im lepsze i wcześniejsze rozpoznanie, tym szybciej zostanie rozpoczęte leczenie.

Leczenie:
Anemie leczy się za pomocą neutralizowania objawów. Podaje się specjalne leki, szczepionki lub odpowiednie substancje takie jak kwas foliowy. Do leków zaliczamy lekarstwa przeciwzapalne, przeciwbólowe czy leki przeciwkrzepliwe. Innymi metodami, które wykonywane są stosunkowo rzadko, są przeszczepy. Chodzi głównie o przeszczep komórek krwiotwórczych, ale te metody stosowane mogą być głównie u osób poniżej 16 roku życia. W części przypadków choroba towarzyszy przez całe życie.
choroby genetyczne Anemia sierpowata opis choroby rodzaje anemii jak zdiagnozować niedokrwistość choroby wrodzone niedokrwistość krwi
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 581 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach