40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Anemia górników

Anemia górników to choroba, która powoduje zarażenie pasożytami - Ancylostoma duodenale bądź Necator americanus. Bakterie te najczęściej występują w kopalniach ze względu na warunki tam panujące, które są odpowiednie dla ich rozwoju.

Pasożyty te należą do grupy tzw. nicieni. Po dostaniu się do organizmu człowieka zaczynają żerować w dwunastnicy. Ich żywotność wynosi nawet do kilku lat.

Przyczyny zakażenia:
Pasożyty dostają się do organizmu poprzez kontakt ze skórą lub połknięcie i powodują w nim wiele szkód.
W sytuacji, kiedy dochodzi do kontaktu pasożyta ze skórą, w ciągu kilku dni przenika on do naczyń krwionośnych i chłonnych, po czym wraz z krwią dostaje się do narządów wewnętrznych, takich jak serce i płuca. W dalszej kolejności dociera do przewodu pokarmowego, zagnieżdżając się w dwunastnicy.

Pasożyty wywołują stany zapalne jelit, ale także przyczyniają się do rozwoju anemii, na skutek nagłej utraty żelaza i białka w ustroju. Co istotne wydzielina tęgoryjca może utrudniać proces krzepnięcia krwi, gdyż pasożyt ten wypija ok. 1 ml krwi dziennie. Z kolei, kiedy dochodzi do namnożenia się pasożytów w organizmie, może dojść do niedokrwistości i hipereozynofilii.

Diagnoza:

Chorobę rozpoznaje się na podstawie analizy mikroskopowej próbek kału chorego. Badanie wykrywa jajeczka pasożyta, jednakże jest to możliwe dopiero w zaawansowanym rozwoju choroby, a nie w jej początkowej fazie zakażenia. Jeżeli badania potwierdzą obecność jaj, to wówczas analitycy medyczni zakładają hodowlę laboratoryjną, aby larwy mogły się wykluć. Dopiero po wykluciu się badacze i lekarze są w stanie określić rodzaj pasożyta, który zainfekował organizm chorego.

Opieką medyczną zostaje objęty nie tylko sam chory, ale także jego najbliższe otoczenie, żeby nie doszło do dalszego zarażenia.

Szeroki zakres leczenia:

Przeważnie stosuje się środki farmakologiczne. Leczenie może być jednak długotrwałe ze względu na odporność pasożytów. W tym celu stosuje się inne leki, które mają na celu wyeliminowanie pasożytów z ludzkiego ustroju.

Leczenie opiera się nie tylko na przyjmowaniu antybiotyków przeciw pasożytom. Lekarze muszą zastosować leczenie innych chorób powstałych na skutek szkód, jakie wyrządził pasożyt w organizmie.

Tęgoryjczyca to groźna choroba, która może prowadzić do wielu innych schorzeń, niezwykle poważnych w konsekwencjach dla ludzkiego organizmu. Co ważne nie daje konkretnych objawów, które umożliwiają szybkie rozpoznanie schorzenia. Leczenie zwykle jest długotrwałe i obejmuje szeroki zakres terapii. Mimo iż choroba ta zagraża szczególnie górnikom, lekarza alarmują, by dbać o higienę osobistą i wystrzegać się miejsc, których warunki sprzyjają rozwojowi nicieni.


niedokrwistość pasożyty zakażenie pasożytami choroby układu pokarmowego Anemia górników opis choroby słaba krzepliwość krwi
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach