45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Andropauza

Andropauza jest to zespół zmian (efekt obniżenia poziomu hormonów) wśród mężczyzn po 50 roku życia. Zmiany objawiają się etapowo i zaobserwować można zmęczenie, utratę wagi oraz zmiany nastroju.

Przyjmuje się, że, częstość występowania andropauzy u mężczyzn wynosi:
po 50 roku życia - 10 - 20%
po 60 roku życia - 20 - 30%
po 70 roku życia - 30 - 40%
po 80 roku życia - 40 - 50%.

Częstość występowania zależy od stanu zdrowia chorego oraz wieku.

Czynniki mające wpływ na rozwój andropauzy:

  • zły tryb życia
  • palenie papierosów
  • nadużywanie alkoholu
  • zła dieta
  • stres
  • genetycznie uwarunkowany proces wczesnego starzenia się.

Podstawowym czynnikiem, który towarzyszy pojawianiu się andropauzy jest spadek poziomu testosteronu, który po 30 roku życia spada o 10% na każde 10 lat. Jest to hormon mający unikalny wpływ na męskie ciało. Jest produkowany w jądrach oraz w gruczołach nadnercza. Dla mężczyzn jest tym, czym dla kobiet jest estrogen.

Dzięki testosteronowi możliwe jest powstawanie erekcji i prawidłowe życie seksualne oraz aktywność psycho-fizyczna. Dodatkowo wpływa na czynniki metaboliczne takie jak produkcja krwinek w szpiku kostnym, tworzenie kośćca, metabolizm węglowodanów, właściwe funkcjonowanie wątroby oraz wzrost gruczołu prostaty.

Po 30 roku życia spada także poziom głównego androgenu nadnerczowego. Zmniejsza się wydzielina szyszynki-melatonina. Wzrasta natomiast stężenie estradiolu i białka wiążącego hormony płciowe. Po 70 roku życia stężenie tego białka jest 2 - krotnie większe niż u młodych mężczyzn.

Andropauza często nie jest diagnozowana ponieważ trudno wykryć jej objawy które u każdego pacjenta mogą objawiać się inaczej. Najgorsze jest jednak to, że mężczyźni często nie chcą się przyznać, że coś im dolega. Zmiany zachodzące u mężczyzn są najczęściej przypisywane temu, że starzejącym się panom jest trudno zaakceptować fakt, że lata młodości już minęły.

Leczenie poprzedza się wywiadem chorobowym, badaniem przedmiotowym oraz badaniami laboratoryjnymi. Skuteczne okazuje się leczenie hormonalne. Polega ona na przyjmowaniu testosteronu.

Na pierwsze efekty trzeba czekać od 3 do 6 tygodni. U większości mężczyzn nastąpi poprawa samopoczucia, wzrost libido itd. Niestety nie wszyscy mogą stosować kurację hormonalną. Zakazane jest to u mężczyzn z rakiem prostaty lub rakiem piersi.

Korzystne dla zmniejszenia objawów okazuje się systematyczne uprawianie sportu, zrezygnowanie z nałogów, właściwą dietę, czy regularne oczyszczanie organizmu.


libido hormony testosteron popęd płciowy zaburzenia seksualne Andropauza opis choroby
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach