45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Amyloidoza

Amyloidoza, czyli tak zwana skrobiawica lub betafibryloza to choroba, przy której w tkankach i narządach gromadzą się nierozpuszczalne białka zwane amyloidami. Cierpią na nią głównie osoby po 40 roku życia i trudno ustalić jej przyczyny.

Amyloidoza dotyka różnych narządów człowieka. Głównie są to wątroba, nerki, serce, śledziona, układ nerwowy oraz pokarmowy.

Rodzaje amyloidozy:

Pierwotna – pojawia się najczęściej i obejmuje wiele obszarów ciała. Nie jest znana dokładna przyczyna choroby. Na początku pojawia się w szpiku kostnym, w którym dochodzi do wytwarzania przeciwciał, następnie przeciwciała wykonują swoją pracę, a organizm dokonuje ich podziału i odpowiednio przetwarza. U chorego na skrobiawicę produkowane przeciwciała nie są dzielone i rozkładane, lecz gromadzą się w krwiobiegu. Następnie przeciwciała opuszczają krew i powodują problemy w różnych organach wskutek nagromadzenia w postaci białek amyloidu.

Wtórna – towarzyszy przewlekłym chorobom zakaźnym i zapalnym, np. gruźlicy, reumatoidalnemu zapaleniu stawów i szpiku kostnego, zakażeniu kości. Amyloidoza dotyka nerki, wątrobę, śledzionę oraz węzły chłonne. Najważniejsze w leczeniu jest zapobieganie choroby podstawowej. Skrobiawica może również mieć charakter dziedziczny.Z początku trudno jest zdiagnozować amyloidozę, ponieważ objawy są różne w zależności od organu, w jakim odkłada się amyloid.

Najczęściej spotykane objawy:

  • obrzęk kostek i nóg
  • problemy z połykaniem
  • ogólne osłabienie
  • znaczna utrata masy ciała
  • arytmia serca
  • duszność
  • obniżenie tolerancji wysiłku
  • biegunki i zaparcia
  • krwawe podbiegnięcia na skórze, zwłaszcza wokół oczu
  • powiększenie wątroby lub śledziony

Do najczęściej spotykanych powikłań zalicza się niewydolność nerek, niewydolność serca oraz powikłania związane z systemem nerwowym.

Rozpoznanie i leczenie:

Diagnozowanie poprzedza biopsja, badania biochemiczne oraz genetyczne. Leczenie jest głównie objawowe i dotyczy choroby będącej przyczyną schorzenia. Terapia polega na hamowaniu produkcji i gromadzenia się białka amyloidu, a także na leczeniu zmian narządowych.

Rokowanie zależne jest od postaci choroby.


choroby reumatyczne Amyloidoza opis choroby przyczyny amyloidozy leczenie amyloidozy skrobiawica
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach