45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Alkoholowy zespół abstynencyjny

Alkoholowy zespół abstynencyjny to schorzenie, które pojawia się po odstąpieniu od długotrwałego spożywania alkoholu. Może pojawić się u każdego, kto spożywał za dużo alkoholu. Zaburzenia są jednak stosunkowo niegroźne i nie wymagają leczenia farmakologicznego.

Główną i jedyną przyczyną zaburzeń jest odstawienie alkoholu po długotrwałym spożywaniu. Okres ten może wynosić nawet 3 dni.
Po zredukowaniu ilości alkoholu w organizmie powstają liczne zaburzenia. Przede wszystkim są to ciężkie doznania fizyczne i psychiczne, mniej lub bardziej dotkliwe w zależności od dla danego przypadku.

Wszystko zależy od ilości przyjmowanych płynów oraz ich rodzaju. Objawy jednak mimo różnorodności występowania są praktycznie takie same. W niektórych przypadkach pierwsze mogą wystąpić nawet po kilku godzinach od zaprzestania picia, podczas gdy inne pojawić mogą się nawet po kilku dniach.

Postacie alkoholowego zespołu abstynencyjnego:

Zespół abstynencyjny niepowikłany:
Objawy standardowe jak w każdym przypadku odłożenia alkoholu. Drżenie rąk, nudności, osłabienie organizmu.

Majaczenie alkoholowe:
Pojawiają się majaczenia, utrata zdolności spostrzegania i podzielności, zaburzenia pamięci, majaczenia oraz zaburzenia koncentracji. Dolegliwości te są nagłe i szybko postępujące. Wraz z nimi dostrzec można inne skutki zespołu abstynencyjnego, takie jak drżenie rąk, potliwość czy nudności. W ciągu dnia nasilenie objawów może się zmieniać. Pojawiają się zwykle od 6 do 48 godzin od zaprzestania picia alkoholu.

Napady drgawkowe:
Te dolegliwości nie są ciągłe. Pojawiają się na krótko, żeby po chwili zniknąć. Zwykle znikają samoczynnie wraz z regeneracją organizmu. Mogą wystąpić od 6 do 48 godzin, niekiedy jednak pojawiają się nawet po 2 godzinach od zaprzestania spożywania alkoholu.


Halucynoza alkoholowa:
W ciężkich przypadkach może pojawić się ostra halucynoza alkoholowa, która może prowadzić do omamów słuchowych. Nie zauważa się jednak zaburzenia świadomości, a samo zaburzenie może rozwinąć się do postaci przewlekłej. Chory słyszy zazwyczaj na swój temat same negatywne opinie, co może skutkować w pogorszeniu stosunków chorego do jego otoczenia.
Dodatkowo mogą wystąpić powikłania takie jak depresja czy inne choroby psychiczne.

Leczenie:
Nie zawsze potrzebne jest leczenie farmakologiczne. W większości przypadków organizm sam radzi sobie z zaburzeniami. Potrzeba jedynie trochę czasu. Warto wspomóc pacjenta w leczeniu i zapewnić mu spokojne miejsce do odpoczynku. Okres regeneracji i powrotu do zdrowia potrwać może od kilku dni do kilkunastu tygodni w zależności od natężenia zaburzeń.


choroby psychiczne majaczenie alkoholowe leczenie alkoholowego zespołu abstynencyjnego przyczyny alkoholowego zespołu abstynencyjnego Halucynoza alkoholowa Alkoholowy zespół abstynencyjny opis choroby
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach